Korzenie i znaki pamięci w przestrzeni osiedla-pomnika
Zapraszamy na kolejne spotkanie w ramach Czwartków na Tłomackiem, które odbędzie się 25 maja 2023 o godzinie 18:00 w Żydowskim Instytucie Historycznym.
Kopia POMNIKI OPORU(1).png

Wydarzenie na Facebooku

O warszawskiej dzielnicy Muranów – osiedlu-pomniku – z pisarką Beatą Chomątowską, autorką m.in. książki Stacja Muranów poświęconej tej niezwykłej, wzniesionej na gruzach getta dzielnicy, porozmawia Patrycja Dołowy.

Spotkanie poświęcone będzie warszawskiej dzielnicy Muranów – osiedlu-pomnikowi – poprowadzi pisarka Beata Chomątowska,

Wydarzenie towarzyszy wystawie czasowej „Pomniki oporu. Sztuka wobec powstania w getcie warszawskim (1943-1956)".

„Pomniki oporu" to największa i jak dotąd najbardziej zróżnicowana prezentacja sztuki o powstaniu w getcie warszawskim rozpięta między wojną a początkami odwilży (1943–1956). Wybrane przez kuratorów rzeźby, pomniki, plakaty, grafiki i zdjęcia przybliżają nie tylko wielowymiarowość tematu oraz jego ogromne znaczenie towarzyszące całym pokoleniom, ale także trudności i emocje bliskie ich twórcom.

Na wystawie prezentowany jest obszerny wybór prac plastycznych, również tych do tej pory nieznanych, między innymi wielkoformatowe socrealistyczne obrazy olejne, projekty plakatów rocznicowych z lat 1945-1948, a także rysunki, fotografie, rzeźby i dzieła metaloplastyczne z epoki. Zgromadzone na ekspozycji prace pochodzą w przeważającej mierze z unikatowych zbiorów ŻIH‑u. Ich wybór poprzedziła szczegółowa kwerenda przeprowadzona przez kuratorów. Wśród artystów, których prace będzie można zobaczyć warto wymienić m.in Tadeusza Kulisiewicza, Natana Rapoporta, Alinę Szapocznikow, Henryka Hechtkopfa, Tadeusza Gronowskiego, Ignacego Witza czy Bronisława Linke.

Zobacz program wydarzeń towarzyszących.

_____

 

Beata Chomątowska – dziennikarka i pisarka, z wykształcenia europeistka i religioznawczyni. Współzałożycielka Stowarzyszenia Inicjatyw Społeczno-Kulturalnych Stacja Muranów, które działa na warszawskim Muranowie, w latach 2010-2022 jego prezeska. Autorka m.in. książek Stacja Muranów (2016), Pałac. Biografia intymna (2015), Lachert i Szanajca. Architekci awangardy (2015) oraz Betonia. Dom dla każdego (2018).

Patrycja Dołowy – pisarka, fotografka, artystka, biolożka, działaczka społeczna. Dyrektorka JCC Warszawa, wykładowczyni na Wydziale „Artes Liberales" Uniwersytetu Warszawskiego, pracowniczka BioCentrum Edukacji Naukowej. Autorka m.in. książek Wrócę, gdy będziesz spała. Rozmowy z dziećmi Holocaustu (2020), Skarby. Poszukiwacze i strażnicy żydowskiej pamięci (2022), współautorka książek Miasto oczami kobiet (razem z Justyną Biernacką, 2012), 25 rozmów na 25-lecie (2016),Przecież ich nie zostawię (pod red. Magdaleny Kicińskiej i Moniki Sznajderman, 2018).

_____

 

Na ilustracji: Muranów w Warszawie (1977), Narodowe Archiwum Cyfrowe

_____

Program wydarzeń towarzyszących jest finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszu EOG oraz przed budżet krajowy #EEAGrants #Funduszenorweskie #EOG #EEANorwayGrants

 

ZDK 2022 B PL.png [45.41 KB]

Dzień: 25.05.2023
Godzina: 18:00
Miejsce: Żydowski Instytut Historyczny