Moskale, heretycy, odmieńcy. Kim byli litwacy? | spotkanie online
Zapraszamy do udziału w spotkaniu o Żydach z terenu Litwy i Rosji – litwakach, które rozpocznie się we wtorek 30 listopada o 18:00. Transmisja z możliwością zadawania pytań na Facebooku.
30.11.2021_event_B.jpg

Zobacz wydarzenie na Facebooku

 

„Patrzyli na nich z mieszaniną podziwu i odrazy, podobnie jak goje patrzą na żydowskich przybyszów. W tym wszystkim było coś obcego, niezwykłego, niebezpiecznego” – pisał o stosunku warszawskich Żydów do litwaków Isaac Bashevis Singer.

Żydzi litewscy już w Rzeczpospolitej Obojga Narodów posiadali własny sejm i chętnie podkreślali swoją odrębność kulturową. W XIX wieku mianem „litwaków” nazywano tych Żydów, którzy przybywali do Polski z rosyjskiej strefy osiedlenia, uciekając przed prześladowaniami. Mówili po rosyjsku albo we własnym dialekcie jidysz. Mieli świetne kontakty handlowe w Cesarstwie i narzucili polskim Żydom ostrą konkurencję ekonomiczną. Chasydzi twierdzili, że litwacy „mają krzyż w głowie” i oskarżali ich o wolnomyślicielstwo; polscy endecy podejrzewali, że szpiegują na rzecz Rosji. Chociaż tamte podziały są już przeszłością, także dziś wielu Żydów przyznaje się do litwackiego pochodzenia.

O tym, kim byli litwacy, ta swoista mniejszość w mniejszości, porozmawiają:

dr hab. Anna Michałowska-Mycielska prof. UW – historyczka, hebraistka, badaczka dziejów Żydów w Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Pracuje w Instytucie Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego

dr hab. Joanna Nalewajko-Kulikov prof. PAN – historyczka, zajmuje się dziejami Żydów wschodnioeuropejskich w XIX i XX wieku. Pracuje w Instytucie Historii Polskiej Akademii Nauk

dr Lara Lempertienė – historyczka Żydów litewskich, pracuje w Litewskiej Bibliotece Narodowej

 

_

Zobacz wydarzenia towarzyszące wystawie Ukryte oblicze. Gaon z Wilna

Zachęcamy do subskrypcji naszego kanału na youtube: https://www.youtube.com/user/JewHistInst

Zapraszamy do zapisania się do newsletteru ŻIH: https://www.jhi.pl/

__

Podejmując decyzję o dołączeniu do niniejszego wydarzenia online oraz uczestnicząc w nim zgadza się Pani / Pan na przetwarzanie danych osobowych, opisanych w informacji o przetwarzaniu danych osobowych dostępnej na stronie: https://www.jhi.pl/nauka/seminaria-naukowe Administratorem Pani / Pana danych jest Żydowski Instytut Historyczny im. E. Ringelbluma.

__

Opracowanie zbiorów jest finansowane przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszu EOG

norweskie_belka_PL_od_11.2021.jpg [117.19 KB]

Dzień: 30.11.2021
Godzina: 18:00
Miejsce: online