Kijowski/Has – „Szyfry” (1966) – projekcja filmu z dyskusją
Zapraszamy na drugie spotkanie z cyklu seminariów filmowych w ŻIH. Obejrzymy film „Szyfry” – adaptację opowiadania Andrzeja Kijowskiego w reżyserii Wojciecha Jerzego Hasa. Rozmowę online o dziele z Piotrem Zwierzchowskim poprowadzi Bartosz Kwieciński.
23.03.2022_event.jpg

Zobacz wydarzenie na Facebooku

 

Lata 60. Tadeusz, weteran dwóch wojen światowych, przyjeżdża z Paryża do Krakowa, wezwany przez starszego syna, Maćka, by rozwikłać zagadkę zaginięcia młodszego syna, Jędrka, aresztowanego w okresie okupacji przez gestapo. W adaptacji opowiadania Andrzeja Kijowskiego wyreżyserowanej przez Wojciecha Jerzego Hasa zagrali Zbigniew Cybulski, Jan Kreczmar i Irena Eichler.

Zapraszamy na rozmowę online o filmie – gościem Bartosza Kwiecińskiego będzie Piotr Zwierzchowski.

 

Film mogą Państwo obejrzeć w dowolnej chwili w serwisie 35mm.online:

https://35mm.online/vod/fabula/szyfry

 

Gość:

prof. Piotr Zwierzchowski – profesor nauk humanistycznych, dyrektor Instytutu Nauk o Kulturze Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, prezes Polskiego Towarzystwa Badań nad Filmem i Mediami. Zajmuje się historią kina polskiego, szczególnie w okresie II wojny światowej i PRL. Autor m.in. książki Kino nowej pamięci: obraz II wojny światowej w kinie polskim lat 60.

Prowadzący:

dr Bartosz Kwieciński – historyk filmu, medioznawca, badacz propagandy antysemickiej. Adiunkt w Zakładzie Komunikowania Politycznego i Polityki Medialnej INPiSM UJ (wcześniej Centrum Badań Holokaustu UJ). Ostatnio opublikował: B. Kwieciński, Film fabularny (1945-1989), w: S. Buryła, D. Krawczyńska, J. Leociak (red.), Reprezentacje Zagłady w kulturze polskiej (1939-2019), t. 1, Instytut Badań Literackich PAN, Warszawa 2021.

_____

W ramach cyklu seminariów filmowych zapraszamy na projekcję oraz dyskusję z zaproszonym gościem, w której postawimy pytania o żydowską tożsamość i dominującą polską perspektywę w obrazach Zagłady w kinie polskim. Będzie to próba spojrzenia na klasyczne dzieła z nieoczywistej i nieopisanej w literaturze perspektywy. Prosimy o obejrzenie filamu w serwisie 35mm.online, a potem zapraszamy na dyskusję online z zaproszonym gościem oraz zebraną publicznością.

Chcielibyśmy Państwu na nowo opowiedzieć o kinie PRL, kładąc nacisk na obecność tematów żydowskich. Zaprezentujemy filmy mniej znane, niekiedy ich dobór będzie zaskakujący, postaramy się odkryć ich ukryte sensy, konteksty i osobiste motywy powstania.

Cykl składa się z jedenastu projekcji, a do dyskusji zaprosi Bartosz Kwieciński (UJ)

Dzień: 23.03.2022
Godzina: 18:00
Miejsce: online