Historia, która łączy. Spotkanie z Kristiną Sabaliauskaitė
Zapraszamy na spotkanie z autorką trylogii „Silva Rerum” Kristiną Sabaliauskaite – litewską pisarką i historyczką sztuki. Początek wydarzenia z cyklu „Czwartki na Tłomackiem” 24 marca o 18:00. Transmisja z możliwością zadawania pytań na Facebooku.
24.03.2022_event.jpg

Zobacz wydarzenie na Facebooku

 

„Silva rerum” to opowieść o balansowaniu między śmiercią a życiem, brzydotą a pięknem, ciałem a duszą, odsłaniająca tajemnice wielokulturowego Wilna. Zmysłowy, barokowy styl, bogactwo historycznego szczegółu i wciągająca akcja przyniosły autorce międzynarodową sławę. Wątki mistyczne przeplatają się tu z awanturniczymi, świętość graniczy z pożądliwością, tradycjonaliści spierają się z wolnomyślicielami, a historia pewnej rodziny staje się kluczem do historii całego kraju.

– z opisu wydawcy

 

Kristina Sabaliauskaitė, litewska pisarska i historyczka sztuki, w swojej powieści z 2006 r. ukazuje Wilno kształtowane przez różnorodne kultury: polską, litewską, żydowską, ormiańską, rosyjską, niemiecką, włoską, francuską. W 2016 r. polskie wydanie powieści (w Wydawnictwie „Znak”) dostało się do finału Literackiej Nagrody Europy Środkowej „Angelus”. W 2017 r. autorka została nagrodzona medalem orderu „Za zasługi dla Litwy”.

Na spotkaniu przyjrzymy się szczególnie wątkowi żydowskiej społeczności litewskiej, ukazanej w trzecim tomie powieści.

Prowadzenie: Olga Wróbel – kulturoznawczyni, autorka komiksów, pracownica muzeum. Prowadzi bloga książkowego Kurzojady.


___


Wydarzenie towarzyszy wystawie czasowej "Ukryte oblicze. Gaon z Wilna"


Wystawa w Żydowskim Instytucie Historycznym jest opowieścią o „geniuszu z Wilna” i jego czasach: podejmowanych przez Gaona próbach stworzenia nowego wzorca pobożności, zażartych dysputach między chasydami a misnagdami, oskarżeniach o mesjańską herezję, pisaniu komentarzy do Talmudu i kabały – księgi żydowskiego mistycyzmu, postawieniu podwalin pod nowoczesne religijne szkolnictwo żydowskie.

Zapraszamy do 28 kwietnia.

_____

Opracowanie zbiorów jest finansowane przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszu EOG

norweskie_belka_PL_od_11.2021.jpg [117.19 KB]
__


Czwartki na Tłomackiem to cykl otwartych spotkań odbywających się co tydzień. Dotyczą one szeroko ujętej tematyki żydowskiej i mają zróżnicowaną formę – od prezentacji najnowszych publikacji, poprzez projekcie filmowe, wykłady o dziełach sztuki ze zbiorów ŻIH, po debaty wokół zagadnień współczesnych relacji polsko-żydowskich.

Zachęcamy do subskrypcji naszego kanału na youtube: https://www.youtube.com/user/JewHistInst

Zapraszamy do zapisania się do newsletteru ŻIH: https://www.jhi.pl/

Dzień: 24.03.2022
Godzina: 18:00
Miejsce: online