Berek Joselewicz. Żołnierz i symbol
Zapraszamy na spotkanie online poświęcone Berkowi Joselewiczowi. Wydarzenie rozpocznie się 12 stycznia 2023 o godzinie 18:00.
12.01.2023 czwartek Berek.png

Serdecznie zapraszamy na kolejne spotkanie z serii Czwartków na Tłomackiem! Dr hab. Marek Gałęzowski opowie o Berku Joselewiczu - symbolu  żydowskiej walki o niepodległość Rzeczypospolitej, pierwszym żydowskim oficerze wojska polskiego i kawalerze orderu Virtuti Militari, uczestniku insurekcji kościuszkowskiej, żołnierzu Legionów Polskich.

Transmisja ze spotkania dostępna będzie na Facebooku ŻIH

dr hab. Marek Gałęzowski – historyk, politolog. Wykłada na Wydziale Ekonomii i Zarządzania w Katedrze Międzynarodowych Studiów Politycznych, pracownik Biura Edukacji Narodowej IPN. Zajmuje się historią myśli politycznej, historią stosunków politycznych, publicystyką polityczną. Autor m.in. książek: Na wzór Berka Joselewicza. Żołnierze i oficerowie pochodzenia żydowskiego w Legionach Polskich (2010), Żydzi walczący o Polskę. Zapomniani obrońcy Rzeczpospolitej (2021), współautor książki Od niepodległości do niepodległości. Historia Polski 1918–1989 (2010).

_____

Czwartki na Tłomackiem to cykl otwartych spotkań odbywających się co tydzień. Dotyczą one szeroko ujętej tematyki żydowskiej i mają zróżnicowaną formę – od prezentacji najnowszych publikacji, poprzez projekcie filmowe, wykłady o dziełach sztuki ze zbiorów ŻIH, po debaty wokół zagadnień współczesnych relacji polsko-żydowskich.

_____

Splot wielu czynników spowodował, że tylko nieliczni, przeważnie zasymilowani i przywiązani do polskości Żydzi chwycili za broń w polskich powstaniach.

Na wystawie czasowej „Ramię przy ramieniu? Żydzi w polskich dążeniach niepodległościowych 1794-1918" próbujemy odpowiedzieć na pytania: jakie procesy doprowadziły do zaangażowania się Żydów w walkę o powrót Polski na mapę Europy, a jakie zniechęciły ich do patriotycznego zrywu? Opowiemy o integracji Żydów z polską większością, a także o trwających przy tradycyjnym judaizmie Żydach ortodoksyjnych i zjawisku dyskryminacji ze strony Polaków.

Więcej informacji o wystawie.

_____

Projekt pn. „Organizacja wystaw dotyczących bohaterstwa Żydów w dziejach Polski” dofinansowano z środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

10.2022_logo_MKiDN.png [70.33 KB]

Dzień: 12.01.2023
Godzina: 18:00
Miejsce: online