Akademia Letnia 2021
Zapraszamy do udziału w Akademii Letniej Żydowskiego Instytutu Historycznego (na poziomie podstawowym), która odbędzie się w dniach 20-22 lipca 2021 r. w ramach projektu Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe.
akademia_letnia_relacja.jpg

Akademia skierowana jest do nauczycieli i edukatorów, którzy w swojej pracy dydaktycznej podejmują zagadnienia związane z historią, kulturą i religią Żydów polskich, a także zainteresowanych tematyką ich losu w czasie II wojny światowej. Podczas Akademii uczestnicy będą mieli okazję zapoznać się z wystawami i zbiorami Żydowskiego Instytutu Historycznego, a także jego ofertą edukacyjną. Organizatorzy przybliżą również dziedzictwo kultury materialnej polskich Żydów. Akademię Zakończy wspólny udział w Marszu Pamięci 22 lipca, upamiętniającym początek likwidacji getta warszawskiego i deportację znacznej części jego mieszkańców do obozu zagłady w Treblince.

Pierwszego dnia zajęć Dział Edukacji przedstawi swoją ofertę, a także zaprezentuje publikację „Archiwum ważniejsze niż życie” oraz wystawę stałą „Czego nie mogliśmy wykrzyczeć światu” poświęconą grupie Oneg Szabat, twórcom Podziemnego Archiwum Getta Warszawy. W drugiej części dnia postaramy się pomóc Państwu odnaleźć odpowiedź na pytanie: „Czego o społeczności żydowskiej w mojej miejscowości mogę dowiedzieć się dzięki zabiorom ŻIH?”. Kwestie te omówią specjaliści z Działów: Dokumentacji Dziedzictwa, Archiwum, a także Digitalizacji.

W drugim dniu zajmiemy się dziedzictwem Żydów polskich, w tym kulturą materialną – cmentarzami i synagogami, poruszymy również kwestię ochrony tego dziedzictwa oraz jego znaczenia dla nas.

Trzeci dzień poświęcony będzie tematyce getta warszawskiego. Jego istotnym elementem będzie wprowadzenie do tematyki Marszu Pamięci 22 lipca. Po podsumowaniu Akademii i rozdaniu dyplomów, wspólnie udamy się pod Pomnik Umschlagplatz a następnie weźmiemy udział w marszu, w czasie którego – tak jak w latach ubiegłych – oddamy hołd zamordowanym przez niemieckich okupantów żydowskim mieszkańcom Warszawy.

 

Akademia odbędzie się w dniach 20 – 22 lipca (wtorek-czwartek) 2021 r. w siedzibie Żydowskiego Instytutu Historycznego przy ul. Tłomackie 3/5, a także w przestrzeni miejskiej Warszawy.

Początek wydarzenia: wtorek, 20 lipca, godz. 9:30

Koniec wydarzenia: czwartek, 22 lipca, po zakończeniu Marszu Pamięci (ok. 18-19).

Uwaga: Uczestnikom wydarzenia zapewniamy dwa noclegi w Warszawie, trzy obiady, a także przekąski i napoje w czasie trwania zajęć.

 

Aby wziąć udział w Akademii należy wypełnić i przesłać w terminie do 20 czerwca 2021 r. formularz zgłoszeniowy.

Informację o przyjęciu na szkolenie otrzymają Państwo drogą mailową do 22 czerwca 2021 r. Liczba miejsc na wydarzenie jest ograniczona.

W razie pytań prosimy o kontakt z Działem Edukacji: pod numerem telefonu (0–22) 827 92 21 (wew. 102) lub pisząc maila na adres edukacja@jhi.pl

 

Akademia Letnia ŻIH 2021 jest organizowana w ramach projektu Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe.

#Funduszenorweskie i #EOG #EEANorwayGrants

ZDK 2021  B PL.jpg [291.27 KB]

Dzień: 20.07.2021
Godzina: 09:30
Miejsce: ŻIH