AI a nasz cyfrowy ślad. Śmiertelny czy nieśmiertelny?
Zapraszamy na webinar towarzyszący wystawie „Serce tamtego miasta. Kolekcja Żydowskiego Instytutu Historycznego”, który poprowadzi Jowita Michalska, założycielka i dyrektorka generalna Digital University.
SERCE MIASTA - strona(16).png

Link do rejestracji

Wydarzenie na Facebooku

Materiały ze spotkania:

W erze cyfrowej każdy klik, wpis na blogu czy zdjęcie staje się częścią naszej cyfrowej spuścizny, pozostawiając po sobie trwały ślad w wirtualnym świecie. Czy te fragmenty naszego życia mogą nadać nam rodzaj cyfrowej nieśmiertelności?

Podczas spotkania porozmawiamy o tym, jak duża ilość danych, które po sobie zostawiamy, przyczynia się do kreowania cyfrowej wersji nas samych, która może przetrwać i uczynić nas nieśmiertelnymi. Zastanowimy się, czy dzięki technologiom AI możliwe jest uczynienie człowieka „wiecznym” poprzez naśladowanie jego zachowań, rozmów, a nawet myśli, opierając się na zgromadzonych danych. Omówimy też, kto ma prawo do zarządzania naszymi danymi po śmierci i jakie są możliwe scenariusze dla naszej cyfrowej obecności: czy powinna ona trwać wiecznie, czy być kasowana, przekształcana w cyfrowy pomnik – a może nawet stawać się bazą do tworzenia AI naśladujących zmarłych?

Zapraszamy na webinar „AI a nasz cyfrowy ślad. Śmiertelny czy nieśmiertelny?”, gdzie zgłębimy te fascynujące zagadnienia.

Wydarzenie towarzyszy wystawie czasowej „Serce tamtego miasta. Kolekcja Żydowskiego Instytutu Historycznego” i warsztatom „Digitalizacja i wirtualne zbiory: od papieru do metadanych”.

Webinar odbędzie się 26 marca 2024 r. o godzinie 18:00 na platformie Clickmeeting. Obowiązuje wcześniejsza rejestracja pod linkiem: https://bit.ly/AIwebinarJM.

_____

Po dawnym życiu żydowskim zostały tylko pojedyncze przedmioty, zapiski, pamiątki. Każdy z tych odłamków to osobna historia. Możemy poznawać ją wciąż na nowo dzięki odpowiedniemu przechowywaniu, konserwacji, lecz także digitalizacji poszczególnych obiektów – tworzeniu dostępnych i trwałych kopii cyfrowych – czym na co dzień zajmują się pracownicy ŻIH.  

Wystawa Serce tamtego miasta. Kolekcja Żydowskiego Instytutu Historycznego ma na celu podzielenie się efektami tej pracy i zaprezentowanie zdigitalizowanych zbiorów, które pozostały po ówczesnej żydowskiej społeczności. Fotografie zachowanych artefaktów pokazujemy w przestrzeni miasta, włączając je w jego obecną historię. Każdemu z plakatów towarzyszy zainspirowana obiektem opowieść – dostępna na stronie Instytutu.  

Zachowanie pamięci o ludziach, po których zostały tylko skrawki rzeczywistości, jest misją realizowaną przez Żydowski Instytut Historyczny od ponad 75 lat. To w nim bije serce dawnej żydowskiej Warszawy – serce tamtego miasta. 

Digitalizacja, opracowanie i udostępnianie prezentowanych obiektów były realizowane w ramach programu „Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe”. 

Więcej informacji o wystawie.

_____

Jowita Michalska – managerka z wieloletnim doświadczeniem na rynku marketingu i mediów. Założycielka i dyrektorka generalna Digital University, Ambasadorka Oddziału Warszawskiego Singularity University. Zasiada w radach i jury różnych instytucji i projektów. Jej pasją są media społecznościowe i ich wpływ na zmiany w globalnej komunikacji, a także wpływ nowych technologii na modele biznesowe.

_____

Wydarzenie jest finansowane przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszu EOG oraz przez budżet krajowy #EEAGrants #Funduszenorweskie #EOG #EEANorwayGrants

Dzień: 26.03.2024
Godzina: 18:00
Miejsce: online