Zapraszamy na Akademię Letnią ŻIH 2022

Autor: Dział Edukacji ŻIH
Zapraszamy do udziału w Akademii Letniej Żydowskiego Instytutu Historycznego, która odbędzie się w dniach 20-22 lipca 2022 r. w ramach projektu Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe. Formularz zgłoszeniowy można wysłać do 19 czerwca.
akademia letnia 2021 (3) zw_1.jpg

Akademię kierujemy do nauczycieli i edukatorów, którzy w swojej pracy dydaktycznej podejmują zagadnienia związane z historią, kulturą i religią Żydów polskich, a zwłaszcza z ich losami w czasie II wojny światowej. Uczestnicy będą mieli okazję zapoznać się z wystawami i zbiorami Żydowskiego Instytutu Historycznego, a także naszą ofertą edukacyjną. Przybliżymy dziedzictwo kultury materialnej polskich Żydów. Akademię zakończy wspólny udział w Marszu Pamięci 22 lipca – upamiętni on w tym roku żydowskich uchodźców i przesiedleńców z miast i miasteczek Mazowsza, dla których getto warszawskie stało się przystankiem przed deportacją do obozu zagłady w Treblince.

Pierwszego dnia zajęć Dział Edukacji przedstawi swoją ofertę, a także zaprezentuje publikację „Archiwum ważniejsze niż życie” oraz wystawę stałą „Czego nie mogliśmy wykrzyczeć światu” poświęconą grupie Oneg Szabat, twórcom Podziemnego Archiwum Getta Warszawy. Ponadto będziemy chcieli przedstawić Państwu obraz getta warszawskiego w oparciu o świadectwa wizualne znajdujące się w zbiorach ŻIH. W drugiej części dnia poszukamy wraz z Państwem odpowiedzi na pytanie: „Czego o społeczności żydowskiej w mojej miejscowości mogę dowiedzieć się dzięki zabiorom ŻIH?”. Zaprezentujemy także postać Teodora Pajewskiego – Sprawiedliwego Wśród Narodów Świata i jego roli w pomocy Emanuelowi Ringelblumowi oraz Racheli Auerbach. Kwestie te omówią specjaliści z Działów ŻIH: Dokumentacji Dziedzictwa Żydowskiego, Naukowego, Archiwum, a także Digitalizacji.

W drugim dniu zajmiemy się historią Żydów polskich na przestrzeni wieków. Poruszymy temat społeczności żydowskiej na ziemiach polskich w czasach Konstytucji 3 maja, a także w okresie dwudziestolecia międzywojennego. Ponadto Dział Digitalizacji pokaże, jak posługiwać się portalem edukacyjno-badawczym Delet w celu tworzeniu lekcji, warsztatów i prezentacji na bazie zbiorów z kolekcji ŻIH. Zaprosimy Państwa także na najnowszą wystawą czasową „Tańczący 1944. Mieczysław Wejman”.

Trzeci dzień poświęcimy tematyce getta warszawskiego: życia codziennego jego mieszkańców oraz jego likwidacji. W ten sposób wprowadzimy Państwa w tematykę Marszu Pamięci 22 lipca. Po podsumowaniu Akademii i rozdaniu dyplomów, wspólnie udamy się pod Pomnik Umschlagplatz, a następnie weźmiemy udział w Marszu, w czasie którego – tak jak w latach ubiegłych – oddamy hołd zamordowanym przez niemieckich okupantów żydowskim mieszkańcom Warszawy.

 

Akademia odbędzie się w dniach 20-22 lipca (środa-piątek) 2022 r. w siedzibie Żydowskiego Instytutu Historycznego przy ul. Tłomackie 3/5, a także w przestrzeni Warszawy.

Początek wydarzenia: środa, 20 lipca, godz. 9:30

Koniec wydarzenia: piątek, 22 lipca, po zakończeniu Marszu Pamięci (ok. 19:00-19:30)

Uwaga: Uczestnikom wydarzenia zapewniamy dwa noclegi w Warszawie, trzy obiady, a także przekąski i napoje w czasie trwania zajęć.

 

Aby wziąć udział w Akademii, należy wypełnić i przesłać w terminie do 20 czerwca 2022 r. formularz zgłoszeniowy.

Informację o przyjęciu na szkolenie otrzymają Państwo drogą mailową do 22 czerwca 2022 r. Liczba miejsc na wydarzenie jest ograniczona.

W razie pytań prosimy o kontakt z Działem Edukacji:

(0 22) 827 92 21 (wew. 102)

edukacja@jhi.pl

Dział Edukacji ŻIH