Rozpoczęła się Akademia Letnia ŻIH 2021

Autor: Przemysław Batorski
20 lipca 2021 r. rozpoczęła się kolejna edycja Akademii Letniej organizowanej przez Żydowski Instytut Historyczny w ramach projektu Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe. W wydarzeniu bierze 19 nauczycieli i nauczycielek z całej Polski.
akademia letnia 2021 (3) comp.jpg

Akademia Letnia ŻIH 2021. Fot. Marta Kuśmierz

 

Uczestnicy Akademii przyjechali z całej Polski: Krakowa, Łodzi, Białegostoku, Nowego Sącza, Żarów, Nakła nad Notecią i innych miejscowości. Do 22 lipca wraz z edukatorami i pracownikami ŻIH będą poznawać dzieje polskich Żydów i dowiadywać się o metodach prezentacji dziedzictwa żydowskiego w nauczaniu szkolnym. Odwiedzą wystawę stałą „Czego nie mogliśmy wykrzyczeć światu” i wystawę czasową „Gdzie jesteś? Rdz 3,9” w ŻIH i wezmą udział w zajęciach poświęconych m.in. gettu warszawskiemu, wykorzystaniu zbiorów archiwalnych ŻIH w działalności edukacyjnej, cmentarzom żydowskim i ochronie zabytków żydowskich.

– Dziś mniejszość żydowska w Polsce jest bardzo niewielka, ale wpływ Żydów na kulturę, literaturę i dziedzictwo materialne był ogromny. Żydzi w znaczącym stopniu ukształtowali dzieje Polski – powiedziała dyrektor ŻIH Monika Krawczyk podczas przywitania uczestników. – Chcemy podzielić się z państwem wiedzą i dorobkiem ŻIH. Liczymy na to, że wiedzę tę zaniosą Państwo do społeczności lokalnych, w których działają.

W pierwszym wykładzie dr Agnieszka Witkowska-Krych opowiedziała o strategii edukacyjnej ŻIH i możliwościach wykorzystania doświadczeń Instytutu w nauczaniu szkolnym. – Instytut jest miejscem zadawania pytań, które bywają ważniejsze od odpowiedzi – podkreśliła prelegentka. – Skupiamy się na historii wojennej, obyczajowości i religijności polskich Żydów. Chcemy Państwu pokazać, jak za pomocą konkretnej mikrohistorii z danej miejscowości można powiedzieć coś ogólniejszego.

Jak wskazała Agnieszka Witkowska-Krych, dla ŻIH jednym z wzorców takiego postępowania jest patron Instytutu, Emanuel Ringelblum, który uważał, że historię Żydów opowiadali najczęściej nie-Żydzi. Dlatego Ringelblum chciał zmienić perspektywę badań, oddając głos badanej grupie i odtwarzając kontekst, w którym Żydzi widzieli samych siebie.

Akademia Letnia ŻIH 2021 potrwa do 22 lipca 2021 r. Po zakończeniu zajęć uczestnicy wezmą udział w Marszu Pamięci 2021.

 

Akademia Letnia ŻIH 2021 jest organizowana w ramach projektu Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe, program przewidzianego na lata 2020-2024 dofinansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2020 (85%) oraz ze środków budżetu państwa (15%) w ramach Programu „Kultura”.

ZDK 2021  B PL.jpg [291.27 KB]

Przemysław Batorski   redaktor strony internetowej ŻIH