11 listopada 2022. Rocznica odzyskania niepodległości

Autor: Przemysław Batorski
Dziś obchodzimy Święto Niepodległości – 104 lata temu Polska odzyskała niepodległość!
wilson_szyk_zw_1.jpg

Pocztówka – Woodrow Wilson i Ignacy Paderewski, zbiory ŻIH



Pocztówka przedstawia reprodukcję obrazu Artura Szyka „Wilson i Paderewski". Jedna z 20 pocztówek wydana w serii „Obrazy z chlubnych dni braterstwa polsko-amerykańskiego".

Cykl ten namalował artysta w Londynie w 1938 r. Na obrazie Thomas Woodrow Wilson (1856-1924), prezydent USA na spotkaniu z Ignacym Paderewskim (1860-1941), które miało miejsce w styczniu 1917 r. Obaj mężczyźni siedzą przy stole. Wilson podpisuje 13 punkt, jeden ze swoich słynnych „14 punktów", w którym domaga się przywrócenia niepodległości Polski z dostępem do morza. Pod dokumentem leży mapa Polski.
W tle nieduża rzeźba przedstawiająca K. Pułaskiego i T. Kościuszkę w pełnej postaci. W lewym górnym rogu herb USA. Całość otoczona ozdobną bordiurą. Na rycinie, w prawym dolnym rogu widoczna sygnatura: Arthur Szyk London 38.

Artur Szyk (1894-1951) urodził się w Łodzi. Jego ojciec Solomon był zamożnym przemysłowcem. Szyk studiował handel i rysunek. Podczas I wojny światowej podróżował po Bliskim Wschodzie. Aresztowany przez Turków pod zarzutem szpiegostwa, został wydalony do Rosji i wcielony do armii carskiej, z której zdezerterował pod koniec 1914 r. w czasie bitwy o Łódź. Szyk był kawalerzystą podczas wojny polsko-bolszewickiej, współpracował z Sekcją Propagandy Wojska Polskiego.

Od okresu międzywojennego aż do końca życia wykonywał ilustracje do książek, m.in. Biblii hebrajskiej, „Baśni z 1000 i jednej nocy”, Hagadę na Pesach, a podczas wojny także karykatury Hitlera i jego ludzi oraz liczne prace zagrzewające do walki z niemieckim nazizmem. Do jego najbardziej znanych dzieł należy iluminowany Statut kaliski.

Przemysław Batorski   redaktor strony internetowej ŻIH