Menu
- Aktualności
- Wydarzenia
- Oneg Szabat
- Zbiory
- Nauka
- Wystawy
- Edukacja
- Wydawnictwo
- Genealogia
- O Instytucie
- Księgarnia na Tłomackiem
- Kwartalnik Historii Żydów
Pamięci Władysława Szpilmana
Władysław Szpilman, wybitny pianista i kompozytor, zmarł 6 lipca 2000 roku.
Urodził się 5 grudnia 1911 roku w Sosnowcu w rodzinie o silnych tradycjach muzycznych. Po ukończeniu studiów rozpoczął karierę koncertową, pracował również jako pianista Polskiego Radia, a także poświęcał się komponowaniu.
Jego dorobek to ponad 500 piosenek (a według jego syna Andrzeja – nawet około tysiąca), z których wiele zdobyło ogromną popularność i na stałe zapisało się w historii polskiej muzyki rozrywkowej.
W czasie II wojny światowej Szpilman przebywał w warszawskim getcie, gdzie grał w kawiarniach, teatrzykach oraz w Żydowskiej Orkiestrze Symfonicznej. Cudem uniknął deportacji do obozu w Treblince – został wyprowadzony z Umschlagplatzu i przez długi czas ukrywał się po tzw. „aryjskiej stronie” Warszawy, korzystając z pomocy przyjaciół.
Po upadku powstania warszawskiego przetrwał w ruinach miasta, dzięki wsparciu niemieckiego oficera Wilma Hosenfelda.
Po wojnie Szpilman powrócił do pracy w Polskim Radiu i nadal koncertował jako pianista i kameralista. Był również inicjatorem oraz organizatorem pierwszego Międzynarodowego Festiwalu Piosenki w Sopocie w 1961 roku, który zapoczątkował nową erę w polskiej muzyce popularnej.
Więcej informacji o Szpilmanie pod adresem:
Fot.: Władysław Szpilman, 1934, Wikimedia Commons.