Obejrzyj nagranie z konferencji „Einsatz Reinhard. Zapisy zbrodni, próba lektury” w serwisie Youtube

Autor: Żydowski Instytut Historyczny
W zeszłą środę, 16 marca 2022 r., na konferencji „Einsatz Reinhard. Zapisy zbrodni, próba lektury” gościliśmy w Żydowskim Instytucie Historycznym im. Emanuela Ringelbluma naukowców: historyków, literaturoznawców, specjalistów w naukach społecznych, którzy pochylili się nad tekstami dotyczącymi planu Zagłady polskich Żydów, planu, którego realizację niemieccy naziści rozpoczęli 80 lat temu. Zachęcamy do obejrzenia nagrania z konferencji w serwisie YouTube. Dodaliśmy linki do poszczególnych referatów i dyskusji, żeby ułatwić Państwu korzystanie z nagrania.
Konferencja Einsatz Reinhard 16.03.2022, fot. Grzegorz Kwolek (ŻIH) (5).jpg

fot. Grzegorz Kwolek (ŻIH)

 

„Ta konferencja jest szczególna, ponieważ dotyczy akcji «Reinhard»” – mówiła w otwarciu dyrektor ŻIH Monika Krawczyk. – „Otwiera liczne wydarzenia kulturalne i upamiętniające, które wiążą się z 80. rocznicą tej zbrodni".

Referaty uczonych dotyczyły zapisków polskich świadków Zagłady, śladów zbrodni w oficjalnych dokumentach niemieckich (na ogół posługujących się eufemizmami i zacierających informacje o eksterminacji), wiadomości o deportacjach do obozów zagłady, które docierały do getta warszawskiego.

„Moje noce stały się koszmarem. Nieustannie nawiedzały mnie sny, nie było od nich odpoczynku. Wizje rodziców były w nich niezwykle realistyczne. Widziałem wnętrze wagonu. Ponure światło padało na ludzi siedzących na podłodze. Była wśród nich moja matka, o kamiennej twarzy, oczach, które niczego nie wyrażały, ustach skutych lodowatym milczeniem. Dokąd jechała? Czy to była jej ostatnia podróż?” – wspominał cytowany przez jednego z prelegentów Rafał Lemkin, twórca definicji ludobójstwa.

Żydowski Instytut Historyczny