Obchody 81. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim

Autor: Żydowski Instytut Historyczny
81 lat temu, 19 kwietnia 1943 roku, rozpoczęło się powstanie w getcie warszawskim – największy akt zbrojnego oporu Żydów w czasie II wojny światowej i pierwsze powstanie miejskie przeciwko Niemcom w okupowanej Europie.
okładka.jpg

fot. Grzegorz Kwolek, ŻIH

Jak co roku pracowniczki i pracownicy Żydowskiego Instytutu Historycznego im. Emanuela Ringelbluma wzięli udział w Akcji Żonkile organizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN i rozdawali przechodniom papierowe żonkile na znak pamięci o wydarzeniach kwietnia 1943 roku.

O godzinie 12:00 pod Pomnikiem Bohaterów Getta odbyły się uroczystości upamiętniające rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim.

W obchodach brali udział m.in. przedstawiciele i przedstawicielki władz państwowych i samorządowych, korpusu dyplomatycznego, organizacji żydowskich i instytucji kultury, a także członkinie i członkowie społeczności żydowskiej, Sprawiedliwi i Sprawiedliwe wśród Narodów Świata, warszawiacy i warszawianki.

Uroczystość prowadzona przez Andrzeja Ferenca rozpoczęła się pieśnią Zog nit kejn mol (jid. Nie mów nigdy) w wykonaniu Chóru Kameleon Dzielnicy Mokotów. Następnie rabini Michael Schudrich, Szalom Dow Ber Stambler i Icchak Rapoport odmówili modlitwę za zmarłych, po której zebrani usłyszeli jeszcze dwie pieśni w wykonaniu chóru: Warszawo ma i Ani ma’amin (hebr. Wierzę).

Wieńce pod pomnikiem złożyli m.in. marszałkini Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska i wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty. Dyrektor Żydowskiego Instytutu Historycznego im. Emanuela Ringelbluma Michał Trębacz złożył wieniec wraz z przewodniczącym Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce Piotrem Wiślickim i dyrektorem Muzem Historii Żydów Polskich POLIN Zygmuntem Stępińskim.

Uroczystość została zorganizowana przez Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce.

 

Żydowski Instytut Historyczny