Jerzy Radziwiłowicz czyta audiobook „Dziennika” Abrahama Lewina

Autor: Żydowski Instytut Historyczny
Rozpoczęliśmy nagrywanie audiobooka „Dziennika” Abrahama Lewina – nauczyciela, więźnia getta warszawskiego, członka grupy Oneg Szabat. Zapiski Lewina czyta Jerzy Radziwiłowicz.
nagranie_1_fb.jpg

Reżyserka Agnieszka Olsten i Jerzy Radziwiłowicz, fot. Franciszek Bojańczyk (ŻIH)

 

W piątek rozpoczęło się nagrywanie audiobooka Dziennika Abrahama Lewina. Zapiski Lewina czyta Jerzy Radziwiłowicz. Aktor współpracował z nami już przy animacjach towarzyszących wystawie „Gdzie jesteś? Rdz 3,9”, którą do 31 sierpnia można oglądać w siedzibie ŻIH.

Jerzy Radziwiłowicz i reżyserka Agnieszka Olsten, fot. Franciszek Bojańczyk (ŻIH). Na ostatnim zdjęciu Abraham Lewin

 

Audiobook powstaje w ramach Marszu Pamięci 22 lipca, organizowanego przez Żydowski Instytut Historyczny w rocznicę rozpoczęcia wielkiej akcji deportacyjnej Żydów z warszawskiego getta. Od lipca do września 1942 r. do obozu zagłady w Treblince wywieziono około 300 tysięcy osób.

W 2021 roku uczestnicy i uczestniczki Marszu przejdą ulicami Warszawy po raz dziesiąty, by wspólnie oddać hołd wszystkim ofiarom Zagłady. Jedną z osób, których pamięć uczcimy, jest Abraham Lewin – nauczyciel, wychowawca, członek grupy Oneg Szabat, która zbierała dokumenty i materiały na temat losu Żydów w okupowanej Polsce. Dziennik Lewina w tłumaczeniu Adama Rutkowskiego i Magdaleny Siek oraz opracowaniu dr hab. Katarzyny Person wyszedł nakładem ŻIH w 2016 roku, a jego papierowa wersja dostępna jest tutaj:

https://ksiegarnianatlomackiem.pl/dziennik,3,3382,2481

 

Wysłuchaj fragmentów audiobooka

 

Realizację audiobooka dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu

Logo_MKDNiS_kolorowe_2021.jpg [393.29 KB]

Żydowski Instytut Historyczny