Archiwalny film z getta warszawskiego na wystawie „Czego nie mogliśmy wykrzyczeć światu”

Autor: Żydowski Instytut Historyczny
Na wystawie stałej „Czego nie mogliśmy wykrzyczeć światu” otworzyliśmy nowe stanowisko multimedialne z archiwalnym filmem z getta warszawskiego autorstwa Alfonsa Ziółkowskiego!
Ziółkowski_ekran (1).jpg

 

Archiwalny materiał filmowy pokazuje sceny z getta warszawskiego w 1941 roku. Autorzy wszystkich znanych dotąd materiałów filmowych z getta działali w służbie nazistowskich Niemiec. Ten film jest pierwszym odkrytym wyjątkiem.

Autorem nagrania był Alfons Ziółkowski – trzydziestoletni Polak, kupiec i mistrz kraju w wyścigach motocyklowych, jeszcze przed wojną zapalony filmowiec amator. Ziółkowski, a następnie jego rodzina, przechowywali tę taśmę od czasu wojny. Od marca do listopada 1941 roku, wykorzystując swoją przepustkę do getta, Ziółkowski dokumentował oddzieloną murem część miasta. Groziło za to aresztowanie, a nawet śmierć.

Wybór miejsca na wystawie – zewnętrzna strona drewnianej palisady – został podyktowany treścią filmu. Zaczyna się on sceną szmuglu żywności do getta przez mur od tzw. strony aryjskiej, w okolicy Hal Mirowskich. Ponieważ według niektórych interpretacji drewniana palisada na wystawie symbolizuje mur getta, jej zewnętrzna strona metaforycznie odnosi widza do zewnętrznej strony muru getta warszawskiego.

 

Film udostępniamy dzięki uprzejmości Erica Bednarskiego.

Żydowski Instytut Historyczny