Powojenne negatywy – najnowszy dar dla Żydowskiego Instytutu Historycznego im. Emanuela Ringelbluma

Autor: Żydowski Instytut Historyczny
IMG_5951.JPEG

Unikalną kolekcję negatywów przekazała do zbiorów ŻIH p. Irena Karczmarek. W jej skład wchodzi kilkanaście oryginalnych negatywów jej ojca – zawodowego fotografa Jakuba (Jana) Byka, który już przed wojną prowadził zakład fotograficzny przy ul. Targowej.

N87A4145.jpg [492.27 KB]

Jakub Byk był fotoreporterem Wydziału Kultury i Propagandy przy Centralnym Komitecie Żydów w Polsce (CKŻP), dla którego od 1945 roku dokumentował wydarzenia związane z odbudową życia żydowskiego w powojennej Polsce. Materiały te były następnie wysyłane różnym zagranicznym korespondentom z całej Europy. Jego fotografie stanowią istotne świadectwo czasu, w którym zniszczenie spotykało się z nadzieją na nowe życie.

Ponadto, z ramienia ówczesnego Ministerstwa Sprawiedliwości, fotograf wykonywał zdjęcia dokumentacyjne obozów koncentracyjnych na potrzeby procesu w Norymberdze.

Przekazane negatywy pozwoliły odpowiedzieć na pytanie o atrybucję niektórych odbitek fotograficznych przechowywanych od lat w zbiorach Instytutu – zidentyfikowano bowiem ich autora, którym był właśnie Jakub Byk. Odkrycie to nie tylko porządkuje archiwalną dokumentację, ale również przywraca autorstwo i pamięć o człowieku, który utrwalał najważniejsze momenty odbudowy żydowskiego życia.

Co więcej, otrzymane negatywy pozwalają wydobyć z fotografii szczegóły, które wcześniej pozostawały niewidoczne na wtórnych kopiach pozytywowych. Każda z klisz stanowi cenne źródło nowych informacji oraz nieznanych dotąd kadrów.

N87A4140.jpg [574.98 KB]

Przekazana kolekcja jest obecnie starannie opracowywana i analizowana przez pracowników Działu Dokumentacji Dziedzictwa. Równolegle całość zostanie poddana starannym zabiegom konserwatorskim, które pozwolą zabezpieczyć te unikalne materiały.

W przyszłości kolekcja znajdzie się w repozytoriach cyfrowych ŻIH: Delet, CBJ, gdzie będzie dostępna zarówno dla badaczy, jak i wszystkich zainteresowanych historią społeczności żydowskiej w Polsce. 

Żydowski Instytut Historyczny