80 lat po Jedwabnem. Debata – obejrzyj nagranie

Autor: Żydowski Instytut Historyczny
Zapraszamy do obejrzenia nagrania z debaty "80 lat po Jedwabnem", które jest już dostępne na profilu Żydowskiego Instytutu Historycznego na Facebooku.
8.07.2021_event_border.png

Zobacz nagranie na Facebooku

Zobacz nagranie w serwisie YouTube

 

"W Jedwabnem 10 lipca 1941 r. miejscowi Polacy spalili w stodole oraz zamordowali w jej okolicy prawie wszystkich tutejszych Żydów, łącznie ponad tysiąc osób. Spośród wielu innych mordów popełnionych na Białostocczyźnie i w Łomżyńskiem latem 1941 r. ten wyróżnia liczba ofiar oraz liczba osób postawionych po wojnie przed sądem, uznanych za współwinnych śmierci Żydów lub od tego zarzutu uwolnionych. W całym materiale dowodowym wspomina się aż o 102 mieszkańcach Jedwabnego i najbliższych okolic, którzy albo brali udział w zbrodni albo byli jej bezpośrednimi świadkami" – pisze prof. Andrzej Żbikowski.

O genezie, przebiegu zbrodni i o pamięci tych wydarzeń Monika Krawczyk, dyrektor ŻIH, rozmawiała z gośćmi:

prof. Andrzej Żbikowski, historyk i politolog, kierownik Działu Naukowego Żydowskiego Instytutu Historycznego, profesor w Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego.

dr hab. Grzegorz Berendt, prof. nadzwyczajny Uniwersytetu Gdańskiego, Zastępca Dyrektora ds. naukowych Muzeum II Wojny Światowej. Obecnie bada relacje polsko-żydowskie w okresie Zagłady.

dr Zuzanna Bogumił, socjolożka i antropolożka zajmująca się problematyką pamięci, badająca wystawy historyczne w Europie Środkowej i Wschodniej. Związana z Ośrodkiem Etnologii i Antropologii Współczesności PAN

Żydowski Instytut Historyczny