79. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim – program wydarzeń

Autor: Żydowski Instytut Historyczny
19 kwietnia 2022 obchodzimy 79. rocznicę bohaterskiego zrywu bojowników i mieszkańców getta warszawskiego. Zachęcamy do noszenia tego dnia żonkili, zapraszamy także do udziału w oficjalnych uroczystościach oraz towarzyszących rocznicy projekcjach filmowych, spotkaniach i wykładach.
polin_zonkile_materiały_prasowe_2022.jpg

fot. materiały prasowe POLIN

 

Rocznica 19 kwietnia nie może się obejść bez żonkili – kwiatów, których bukiet co roku tego dnia otrzymywał od anonimowej osoby Marek Edelman. Składał je pod Pomnikiem Bohaterów Getta przy ul. Zamenhofa.

W godzinach 8-19 w ramach akcji Żonkile pracownicy ŻIH we współpracy z Muzeum Żydów Polskich POLIN będą rozdawać papierowe żonkile przy wejściach na stację metra Ratusz Arsenał. Żonkile można otrzymać także w naszej Księgarni na Tłomackiem. Od 10 do 20 zapraszamy do odwiedzania wystaw w ŻIH – z żonkilem zwiedzanie jest bezpłatne. Zaplanuj wizytę

O godzinie 10:00 na profilu Muzeum POLIN ukaże się film „Czy w getcie była miłość”, w którym Franciszek Bojańczyk z ŻIH opowiada za Markiem Edelmanem o różnych odcieniach miłości w „dzielnicy zamkniętej”. Miłość jest tematem przewodnim tegorocznej edycji akcji Żonkile.

O 12:00 rozpoczną się oficjalne uroczystości pod Pomnikiem Bohaterów Getta, organizowane przez Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce. Więcej informacji tutaj. Zachęcamy do przyjścia pod Pomnik oraz oglądania transmisji na naszym profilu na Facebooku.

O 19:00 w Ursynowskim Centrum Kultury „Alternatywy”, przy ul. Gandhi 9 odbędzie się pokaz niezwykłego filmu dokumentalnego „Marek Edelman... I była miłość w getcie” w reżyserii wybitnej autorki zdjęć filmowych Jolanty Dylewskiej. Filmowi będzie towarzyszyć prelekcja, którą wygłosi Justyna Majewska – badaczka związana z Żydowskim Instytutem Historycznym.

 

Następnego dnia, 20 kwietnia o 18:00, zapraszamy na spacer Traktem Pamięci Męczeństwa i Walki Żydów, który poprowadzi Olga Szymańska z ŻIH. Zapisy pod adresem rezerwacja@jhi.pl

Również 20 kwietnia o 20:00 w Muzeum Żydów Mazowieckich w Płocku odbędzie się wykład Getto płonie: Powstanie w Getcie Warszawskim na fotografiach, który poprowadzi Olga Pieńkowska z Działu Dokumentacji ŻIH.

 

A w niedzielę 24 kwietnia o 18:00 zapraszamy na spotkanie autorskie online z Hanką Grupińską, autorką książek „Ciągle po kole” i „Odczytanie listy”, rozmów z żołnierzami getta warszawskiego. Rozmowa, którą poprowadzi dr Karolina Szymaniak (ŻIH), będzie transmitowana na żywo na Facebooku, z możliwością zadawania pytań przez widzów.

 

Zapraszamy!

Żydowski Instytut Historyczny