Julia Pirotte. Portret podwójny | wystawa w Centro Sefarad-Israel w Madrycie
Od 2 października do 30 grudnia 2023 roku w madryckim Centro Sefarad będzie można oglądać fotografie Julii Pirotte ze zbiorów Żydowskiego Instytutu Historycznego. Po wystawie wystawie „Przesiedleni. 14 historii z getta warszawskiego" to kolejny projekt realizowany we współpracy z hiszpańską instytucją.
Grafiki na stronę(40).png

Wystawa prezentuje zwięźle - i siłą rzeczy w dużym skrócie - fotograficzną twórczość portretową Julii Pirotte (Giny Diament, 1907-2000). Ukazuje jej wyjątkowo wrażliwą i uważną percepcję napotkanych na co dzień ludzi. Oprócz tego, kim są i co sobą reprezentują sami portretowani, dwie perspektywy, dwa konteksty są dla Pirotte kluczowe: kontekst okupacyjnej rzeczywistości, wojny i Zagłady oraz ideowego zaangażowania fotografki w walkę ze społeczną niesprawiedliwością, wykluczeniem z powodu biedy, koloru skóry, rasy, płci czy religii. Jej zdjęcia są wykraczającym poza wszelkie ideologie ucieleśnieniem haseł rewolucji francuskiej: wolności, równości i braterstwa. W czasach wszechobecnego antysemityzmu i rasizmu, terroru i masowych mordów za pomocą swego aparatu w sposób niezrównany przywraca ona godność pojedynczym istotom ludzkim. Szczególnie tym, które egzystują niejako na marginesie głównego nurtu dziejów. Fotografia jest lustrem, w którym Pirotte przegląda się w twarzach i gestach innych, rzeźbiąc ich sylwetki w świetle i półcieniach, wydobywając z niezwykłym wyczuciem i rozumiejącą uwagą intymną esencję ich życia.

 

Wystawa wychodzi od bliskiej relacji Julii z jej siostrą Marią (Mindlą), straconą przez Niemców we Wrocławiu w 1944 r. Obie odsiedziały przed wojną wyroki za przynależność do partii komunistycznej, obie w latach 30. uciekły przed więzieniem na obczyznę (do Belgii i Francji), a w latach 40. działały w marsylskim ruchu oporu. Obie nigdy nie doczekały się dzieci, które stanowiły jeden z ulubionych tematów fotografii Julii. Ekspozycja skupia się na osobistym wymiarze twórczości Pirotte, na jej spotkaniach twarzą w twarz z fotografowanymi. Pozostawia nieco na boku jej realizacje reporterskie czy stricte ideologiczne powstałe na zamówienie publiczne tak w trakcie, jak i już po zakończeniu wojny. Pewien wyjątek stanowią tu wykonane na zlecenie gazet, w których pracowała, wspaniałe portrety takich sław europejskiej kultury jak Édith Piaf czy Pablo Picasso.

Kurator
Michał Krasicki (ŻIH)

Wystaw jest organizowana we współpracy z Centro Sefarad-Israel w Madrycie i Instytutem Polskim w Madrycie.

Dzień: 03.10.2023
Godzina: 10:30
Miejsce: Centro Sefarad-Israel, Calle Mayor, 69, Madryt