Tłomackie – miejsce i ludzie

Pierwsza popularnonaukowa monografia poświęcona ulicy Tłomackie – ulicy szczególnie ważnej dla stołecznej społeczności żydowskiej. Publikacja ukazuje dzieje tego miejsca i jego mieszkańców oraz funkcjonujących tu instytucji i organizacji na szerszym tle historii Warszawy, ze szczególnym uwzględnieniem etnicznego i konfesyjnego zróżnicowania stolicy. Tłomackie poznajemy jako miejsce usytuowane na styku narodów, religii i kultur, jako żydowskie centrum religijne i kulturalne funkcjonujące w chrześcijańskim otoczeniu, w sąsiedztwie parafii ewangelicko-augsburskiej i ewangelicko-reformowanej. Autorzy tekstów przybliżają m.in. genezę oraz rozwój założenia urbanistycznego jurydyki Tłomackie, omawiają przemiany i społeczne znaczenie ulicy Tłomackie na przestrzeni wieków – od czasów najdawniejszych do współczesności.

 

Mimo że Wielka Synagoga i większa część dawnego Tłomackiego już od dawna nie istnieje, to liczne inicjatywy, za które także odpowiedzialny jest Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma, o nim przypominają. Dzięki temu, odwiedzając dziś siedzibę Instytutu, spacerując po wystawach, zatrzymując się w Księgarni na Tłomackiem lub biorąc udział w licznych wydarzeniach popularnonaukowych czy spacerach, mieszkańcy miasta mogą przekonać się o tym, że pamięć o żydowskiej przeszłości Warszawy, choć w pewnych okresach mniej widoczna, przetrwała. Dawne Tłomackie już nie wróci, ale to nowe, pod adresem 3/5, nie zapominając o przeszłości, ma przed sobą przyszłość.

Fragment tekstu dr. Bartosza Borysa

 

Data wydania: 2023

Publikacja powstała dzięki dofinansowaniu ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz przy wsparciu Fundacji im. Róży Luksemburg – Przedstawicielstwo w Polsce

10.2022_logo_MKiDN.png [70.33 KB]fundacja_rozy_luksemburg_logo.jpg [62.08 KB]

cover_tłomackie_FINAL.jpg
Redakcja: Paweł Fijałkowski
Języki: polski, angielski
Tłumaczenie na jęz. angielski: Zofia Sochańska