Serce Tory, t. 2. Komentarze do Księgi Kapłańskiej, Liczb i Powtórzonego Prawa

Drugi tom zbioru esejów nowojorskiego rabina Shaia Helda – teologa i współzałożyciela Hadar Institute w Nowym Jorku – w których komentuje on cotygodniowe czytania Tory.

Held odnosi mądrość Tory do sytuacji współczesnego człowieka, zapraszając do głębokiej refleksji nad własnym życiem oraz sposobem, w jaki postrzegamy i traktujemy siebie oraz innych. Dogłębnie analizuje Talmud i midrasze, odwołuje się do wielkich pisarzy literatury światowej, a także do myślicieli innych religii, aby znaleźć odpowiedzi na fundamentalne pytania – o Boga, naturę ludzką i o to, co znaczy być osobą religijną we współczesnym świecie. Podkreśla przy tym wagę empatii w etyce żydowskiej oraz rolę boskiej miłości w żydowskiej teologii. Książka może być ważnym odkryciem także dla chrześcijan – pomaga lepiej zrozumieć wspólną przestrzeń między chrześcijaństwem i judaizmem.

 

Prezentowane w tej książce komentarze są pełne pasji, współczucia, współodczuwania oraz ostrożnej nadziei. Zachęcają Czytelniczki i Czytelników do takiego odczytania Pisma i Tradycji, w którym Majestat Najwyższego najpełniej wyraża się w Jego bezustannej trosce o tych, których my często wolimy nie dostrzegać: społecznie wykluczonych, słabszych lub obcych.

Ze słowa wstępnego dr Agnieszki Van Bergh (Fundacja LEDOR WADOR)

 

 

rabin Shai Held – teolog, badacz oraz wykładowca w Hadar Institute w Nowym Jorku. Współpracował również z nowojorskim Jewish Theological Seminary. Według rankingów „Newsweeka” jeden z pięćdziesięciu najbardziej wpływowych współczesnych rabinów w Stanach Zjednoczonych. Jego zainteresowania akademickie koncentrują się wokół współczesnej żydowskiej i chrześcijańskiej myśli teologicznej oraz historii syjonizmu. Autor książki Abraham Joshua Heschel: The Call of Transcendence (2013).

 

Książkę można kupić w Księgarni na Tłomackiem

Rok wydania: 2023

Publikacja wydana we współpracy wydawniczej z Fundacją LEDOR WADOR

LedorWador_Black_Internet.png [42.21 KB]

Dofinansowano z środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

 

10.2022_logo_MKiDN.png [87.51 KB]

 

zih-serce_tory-2-okladka-231115.jpg
Autor: Shai Held
Tłumaczenie: Barbara Krawcowicz
Przedmowa: rabin Yitz Greenberg