Pamięć sądu

Pamięć sądu Lawrence’a Douglasa jest pierwszą szczegółową analizą odpowiedzi prawa na zbrodnie Holokaustu. Składa się z pięciu studiów poświęconych: procesom norymberskim (1945-1946), procesom izraelskim Adolfa Eichmanna (1961) i Iwana Demianiuka (1986-1988), przeprowadzonemu we Francji procesowi Klausa Barbiego (1987), a także procesowi Ernsta Zündela (1985-1992), negującego Zagładę.

 

Autor, mimo że jest prawnikiem, ma wrażliwość historyka, dostrzega społeczne i polityczne implikacje oraz kontekst zagadnień prawnych. Jest więc prawnikiem, którego interesuje rzeczywiste znaczenie procesów. Choć bardzo dobrze zna prawo, w tym przypadku międzynarodowe prawo humanitarne, nie interesuje go dogmatyka rozumowania prawniczego, ale sposób, w jaki prawo krzyżuje się z polityką i pamięcią kulturową oraz jak je kształtuje. Zdaniem autora ściganie zbrodni Holokaustu nigdy nie było – i nie może być – tylko kwestią podążania za sprawiedliwością prawną, ale musi też być pedagogiką.

Douglas podkreśla, że ​​w procesach dotyczących Holokaustu zawsze chodziło o coś więcej, co nazywa legalizmem dydaktycznym. W trakcie procesów, przez zbieranie dowodów z dokumentów i od świadków oraz przedstawianie ich publicznie w sposób autorytatywny, tworzono i upowszechniano wiedzę historyczną o Holokauście. Takie próby są często ważniejszymi źródłami pamięci historycznej niż bardziej konwencjonalne formy, np. monografie historyczne czy filmy dokumentalne.

Na podstawie recenzji prof. Davida Pendasa (Boston College)

 

Lawrence Douglas – profesor prawa, prawoznawstwa i myśli społecznej w Amherst College (USA). Autor wielu książek, zarówno literatury faktu, jak i beletrystyki, m.in.: The Right Wrong Man: John Demianiuk and the Last Great Nazi War Crimes Trial (2016), nagrodzonej National Jewish Book Prize – The Vices (2011) oraz Will He Go? Trump and the Looming Electoral Meltdown (2020). Stale współpracuje z „Times Literary Supplement” i „The Guardian”. Jako profesor wizytujący wykładał m.in. w University of London. Laureat wielu nagród, ostatnio uhonorowany stypendium American Academy Berlin.

 

Książkę można kupić w Księgarni na Tłomackiem, także w formie ebooka.

 

Publikacja dofinansowana ze środków Amherst College oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

MKiDN_kolor_od_11.2021.png [64.32 KB]

25.08.2022_Douglas_Pamięć_sądu_1_comp.jpg
Tłumaczenie z języka angielskiego: Monika Kopytowska