Czerpiąc światło z popiołów

Na książkę Czerpiąc światło z popiołów składają się różne gatunkowo teksty opisujące historię przetrwania żydowskiej dziewczynki podczas II wojny światowej. Fabularyzowane wspomnienia, fragmenty dziennika spisanego tuż po wojnie przez osobę zaangażowaną w poszukiwania Robinson, opisy biograficzne dotyczące jej rodziny i materiały archiwalne tworzą obraz zmagań dziecka chcącego zrozumieć świat, który uległ rozpadowi, dorosnąć i przy tym zachować równowagę. Na oczach czytelnika rozgrywa się dramat ludzki, mający swój początek w okupowanej Warszawie, a koniec w niepodległym państwie Izrael.

 

W tej pięknej i wyjątkowej książce Relli Robinson znalazła sposób, aby za pomocą narzędzi literackich lepiej zrozumieć własną drogę prowadzącą od tożsamości, którą jej narzucono, by ratować życie, do tak bliskiej jej sercu tożsamości izraelskiej.

Awraham B. Jehoszua

 

Relli Robinson (z d. Głowińska) – urodziła się w Warszawie 11 marca 1939 r. Jako jedyna z rodziny ocalała z getta warszawskiego. Przeżyła wojnę pod przybraną tożsamością w rodzinie Abramowiczów. Po wojnie wyemigrowała do Izraela, gdzie wychowywała się u rodziny ojca. Służyła zawodowo w Izraelskim Korpusie Morskim. Studiowała na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie i na Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles (UCLA). Przez ponad 30 lat pracowała na Uniwersytecie w Hajfie. Ostatnio pełniła funkcję dyrektora administracyjnego Wydziału Nauk o Zdrowiu i Pracy Społecznej. Mieszka w Hajfie, ma dwoje dzieci, córkę i syna oraz sześcioro wnucząt.

 

Publikacja powstaje przy wsparciu Fundacji im. Róży Luksemburg – Przedstawicielstwo w Polsce

 

Planowana premiera: jesień 2021 r.

 

Publikacja ukaże się w serii Wspomnienia i Relacje (dawniej: Wspomnienia, Relacje, Dzienniki).

W serii opublikowano dotychczas m.in.:

https://www.jhi.pl/wydawnictwo/pozorowana-tozsamosc-historia-przetrwania-pod-okupacja-nazistowska,211

https://www.jhi.pl/wydawnictwo/w-skorodowanym-zwierciadle-pamieci,157

https://www.jhi.pl/wydawnictwo/bunt-w-treblince,133

https://www.jhi.pl/wydawnictwo/alicja-po-drugiej-stronie-drzwi,60

https://www.jhi.pl/wydawnictwo/wielki-mrok,54

https://www.jhi.pl/wydawnictwo/do-naszych-dzieci,43

https://www.jhi.pl/wydawnictwo/szturm-w-niesmiertelnosc,39

https://www.jhi.pl/wydawnictwo/losy-nieopowiedziane,37

czerpiąc_światło_z_popiołów_08.2021_2.jpg
Autorka: Relli Robinson