W pogoni za czarnym złotem. Żydzi w przemyśle naftowym Galicji XIX i XX wieku | spotkanie
Zapraszamy na spotkanie online poświęcone Żydom mieszkającym i pracującym w galicyjskim zagłębiu naftowym przełomu XIX i XX wieku. Rozmowę z udziałem dr Vladyslavy Moskalets z Ukraińskiego Uniwersytetu Katolickiego we Lwowie oraz dr. Łukasza Połomskiego (Sądecki Sztetl) poprowadzi Marcin Dobrowolski (Biznes24). Początek wydarzenia w niedzielę 22 maja o 18:00. Transmisja na Facebooku.
22.05.2022_event.jpg

Zobacz wydarzenie na Facebooku


W drugiej połowie XIX wieku w małym galicyjskim mieście Borysław odkryto ropę naftową. Dało to nadzieję na uprzemysłowienie i modernizację regionu. Dużą rolę odgrywali w nim Żydzi – jako przedsiębiorcy, nadzorcy, robotnicy. Najbogatsi osiedlali się w sąsiednim Drohobyczu, a Borysław pozostawał miejscem zamieszkania biedniejszej części społeczeństwa.

Miasto przemysłowe tworzyło zupełnie nowe relacje między Żydami i nie-Żydami. Zarówno socjaliści, jak i syjoniści chętnie tropili kontrasty bogactwa i nędzy, w jakich żyli żydowscy robotnicy. Oprócz grupy elit żydowskich, naftowa przygoda nie odmieniła losu ani żydowskich robotników, ani Galicji – weszła jednak do legendy regionu, inspirując także liczne „powieści naftowe”.

Goście:

Dr Vladyslava Moskalets – historyczka, pracuje w Centrum Historii Miejskiej Ukraińskiego Uniwersytetu Katolickiego we Lwowie. Bada dzieje Żydów na Ukrainie, szczególnie życiorysy żydowskich przedsiębiorców z galicyjskiego zagłębia naftowego

dr Łukasz Połomski – historyk, nauczyciel, publicysta, prezes stowarzyszenia Sądecki Sztetl, popularyzator żydowskiej kultury i tradycji regionu Sądecczyzny

Prowadzenie:

Marcin Dobrowolski – dziennikarz biznesowy i historyczny, znawca historii gospodarczej, pracuje w stacji Biznes24

__

Zdjęcie: Borysław-Tustanowice, widok ogólny. Pocztówka wydana w Drohobyczu: Leon Rosenschein, 1913; Polona

https://polona.pl/item/boryslaw-tustanovice-ogolny-widok-v-totalansicht-v,NTg1OTc5/0/#info:metadata

__

Zachęcamy do subskrypcji naszego kanału na youtube: https://www.youtube.com/user/JewHistInst

Zapraszamy do zapisania się do newsletteru ŻIH: https://www.jhi.pl/
__
Podejmując decyzję o dołączeniu do niniejszego wydarzenia online oraz uczestnicząc w nim zgadza się Pani / Pan na przetwarzanie danych osobowych, opisanych w informacji o przetwarzaniu danych osobowych dostępnej na stronie: https://www.jhi.pl/nauka/seminaria-naukowe Administratorem Pani / Pana danych jest Żydowski Instytut Historyczny im. E. Ringelbluma.

Dzień: 22.05.2022
Godzina: 18:00
Miejsce: online