Żydowski Instytut Historyczny na Festiwalu Nauki 2021
Już 18 września rozpoczyna się warszawski Festiwal Nauki, który potrwa do 26 września. Jak co roku szczególnie zapraszamy na oprowadzania po wystawach i spacery przygotowane przez Żydowski Instytut Historyczny
FestiwalNaukinew.png

19 września - godz. 11:00

Spacer Impresja o Dzielnicy Północnej

Spacer ścieżką łączącą Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN z Żydowskim Instytutem Historycznym. Dzielnica Północna, na której zgliszczach, spalonych cegłach oraz popiele wybudowano po wojnie socrealistyczne osiedle Muranów, jest jednym z najbardziej bogatych w historię miejsc współczesnej Warszawy. To właśnie w Dzielnicy Północnej, i to nie tylko w jej bijącym sercu na słynnych Nalewkach, w dwudziestoleciu międzywojennym kwitło życie żydowskie — zarówno handel, jak i kultura. To również tutaj, w czasie okupacji niemieckiej, znajdowało się tzw. duże getto, na terenie którego trwały walki powstańcze w 1943 roku. W czasie spaceru zostanie przypomniana przedwojenna historia dzielnicy, jak również ostatni akt istnienia jej i jej mieszkańców. 

Zbiórka: przed Pomnikiem Bohaterów Getta, ul. Zamenhofa / al. Sendlerowej.

Oprowadzanie: Dział Edukacji ŻIH

Zapisy pod adresem rezerwacja@jhi.pl, w tytule prosimy wpisać spacer 19.09.

Gwarancją udziału jest otrzymanie maila zwrotnego z potwierdzeniem. W mailu prosimy o podanie numeru telefonu, który ułatwi nam kontakt z Państwem w razie nagłej zmiany pogody, która uniemożliwiłaby realizację spaceru. W spacerze ze względów ograniczeń epidemiologicznych może uczestniczyć ograniczona liczba uczestników. Pragniemy poinformować, że na dworze konieczne jest zachowanie dystansu 1,5 m od innych uczestników.

Zobacz wydarzenie na Facebooku.

Spacer odbywa się w ramach projektu Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe.

ZDK belka do druków PL.jpg [56.66 KB]

 

22 września – godz. 17:00

Spacer Niezatarte ślady getta

UWAGA: zapisy na spacer zakończone

Spacer „Niezatarte ślady getta warszawskiego” przybliży uczestnikom historię warszawskiego getta, codzienne problemy jego mieszkańców i tragiczny koniec społeczności warszawskich Żydów.

Zaczniemy przed budynkiem Żydowskiego Instytutu Historycznego, w którym przed wojną mieściła się Główna Biblioteka Judaistyczna, sąsiadująca z nieistniejącą już dziś Wielką Synagogą na Tłomackiem. Zobaczymy pozostałe jeszcze ulice, kamienice i place, a wyobrazimy sobie i obejrzymy na zdjęciach to, czego zobaczyć już nie można. Każdy punkt spaceru to opowieść o ludziach uwięzionych w dzielnicy zamkniętej, ich zmaganiach z trudnościami każdego spędzonego tu dnia, decyzjach i wyborach. Uczestnicy spaceru dowiedzą się, jak w getcie szmuglowano żywność, jaką sztukę można było obejrzeć w Teatrze Femina i dlaczego w dzielnicy żydowskiej znalazły się trzy kościoły rzymskokatolickie. Spacer zakończymy na ulicy Waliców.

Miejsce zbiórki: przed budynkiem Żydowskiego Instytutu Historycznego, ul. Tłomackie 3/5

Oprowadzanie: Dział Edukacji ŻIH

Zapisy pod adresem rezerwacja@jhi.pl, w tytule prosimy wpisać spacer 22.09.

Gwarancją udziału jest otrzymanie maila zwrotnego z potwierdzeniem. W mailu prosimy o podanie numeru telefonu, który ułatwi nam kontakt z Państwem w razie nagłej zmiany pogody, która uniemożliwiłaby realizację spaceru. W spacerze ze względów ograniczeń epidemiologicznych konieczne jest zachowanie dystansu 1,5 m od innych uczestników.

Zobacz wydarzenie na Facebooku. 

Spacer odbywa się w ramach projektu Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe.

ZDK belka do druków PL.jpg [56.66 KB]

 

26 września, godz: 12:00

Oprowadzanie po wystawie stałej „Czego nie mogliśmy wykrzyczeć światu”

Głównym tematem wystawy jest działalność konspiracyjnej grupy działającej w getcie warszawskim pod nazwą Oneg Szabat (hebr. Radość Soboty) oraz losy stworzonego przez nią unikatowego zbioru od jego powstania aż do dziś. Na wystawie pokazujemy papiery ukryte z narażeniem życia w jednej z piwnic getta – dokumenty, listy i testamenty idących na śmierć, relacje świadków i ofiar ludobójstwa.

Zbiórka: hol Instytutu, wstęp wolny

Oprowadzanie: Marta Janczewska, Dział Naukowy ŻIH

Zapisy: mailowo na adres rezerwacja@jhi.pl, w tytule prosimy wpisać: "Wystawa stała 26 września"

Podczas zwiedzania prosimy o zakrywanie nosa i ust maseczką.

Dzień: 19.09.2021
Godzina: 11:00
Miejsce: Warszawa