Żydowska opieka społeczna w Warszawie w latach 1939–1943 | seminarium
Zapraszamy na seminarium, które poprowadzi dr Aleksandra Bańkowska. Spotkanie odbędzie się 24 stycznia o godzinie 11:00 w sali ŻIH w Błękitnym Wieżowcu.
seminaria 20222023(13).png

Jednym z nielicznych jasnych punktów w rzeczywistości getta warszawskiego była działalność organizacji opieki społecznej. Walka z głodem, nędzą i chorobami stanowiła wyzwanie ekstremalnie trudne – niemniej do samego końca działacze społeczni starali się stworzyć efektywny system pomocy. Jak było to możliwe? Jak powstała żydowska opieka społeczna? Jak udawało się ją utrzymać mimo niewielkich środków? Kim byli zaangażowani w nią ludzie? Kto otrzymywał pomoc? Zadając te i inne pytania, spróbujemy przyjrzeć się bliżej fenomenowi żydowskiej opieki społecznej w okupowanej Warszawie.

Spotkanie odbędzie się we wtorek 24 stycznia 2023 o godzinie 11:00 w sali ŻIH w Błękitnym Wieżowcu, wejście od ul. Tłomackie.

 

Dr Aleksandra Bańkowska – historyczka, archiwistka, redaktorka naukowa w projekcie polskiej edycji Archiwum Ringelbluma, badaczka dziejów żydowskiej opieki społecznej w Warszawie i Generalnym Gubernatorstwie w latach 1939-1943 oraz historii grupy Oneg Szabat. Pracuje w Instytucie Historii PAN w Warszawie. Laureatka pierwszej nagrody w kategorii prac doktorskich X edycji Konkursu im. Majera Bałabana na najlepsze prace magisterskie i doktorskie o Żydach i Izraelu.

_____

Zachęcamy do subskrypcji naszego kanału na youtube: https://www.youtube.com/user/JewHistInst

Zapraszamy do zapisania się do newsletteru ŻIH: https://www.jhi.pl/
_____

 

Na grafice: Kuchnia ludowa dla religijnych Żydów. W poczekalni | zbiory ŻIH

 

Opracowanie zbiorów jest finansowane przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszu EOG oraz przez budżet krajowy

#Funduszenorweskie i #EOG #EEANorwayGrants

 

ZDK 2022 B PL.jpg [250.43 KB]

Dzień: 24.01.2023
Godzina: 11:00
Miejsce: Żydowski Instytut Historyczny