Znani i nieznani – o żydowskich artystach Galicji | seminarium online
Zapraszamy na seminarium naukowe online, które poprowadzi dr hab. Ewa Nidecka, prof. Uniwersytetu Rzeszowskiego. Początek wydarzenia 5 kwietnia o 11:00.
5.04.2022_event.jpg

Zobacz wydarzenie na Facebooku

Rejestracja: https://jhi.clickmeeting.com/znani-i-nieznani-o-zydowskich-artystach-galicji

 

Temat wkładu Żydów w rozwój kultury muzycznej Galicji nadal pozostaje aktualny. Istniejące prace, jakże cenne, nie są jednak wyczerpujące. Z uwagi na bogactwo i wielowątkowość tematyki, dokumentacja działalności Żydów na rzecz kultury muzycznej Galicji w dalszym ciągu znajduje uzasadnienie.

Prelegentka:

dr hab. Ewa Nidecka, prof. UR – pracuje w Instytucie Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego. Badaczka twórczości Andrzeja Nikodemowicza, muzyki religijnej, wpływu folkloru na muzykę. Autorka książek, m.in. „Twórczość polskich kompozytorów Lwowa a ukraińska szkoła kompozytorska (1792-1939)”, „Twórczość polskich kompozytorów drugiej połowy XX i początku XXI wieku wobec przemian i osiągnięć muzyki europejskiej".

_____

Projekt „Żydzi w kulturze muzycznej Galicji” jest realizowany w ramach programu „Doskonała nauka” Ministra Edukacji i Nauki przez Instytut Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego (realizatorzy: dr hab. Ewa Nidecka, prof. UR; dr Jolanta Wąsacz-Krztoń). Obecnie jest on w fazie rozpowszechniania, jego końcową formą jest publikacja „Żydzi w kulturze muzycznej Galicji”, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Rzeszowskiego w 2021 r. Publikacja zawiera szereg artykułów dotyczących nieznanej i nieudokumentowanej działalności żydowskich przedstawicieli kultury muzycznej Galicji.

 

 

Projekt „Żydzi w kulturze muzycznej Galicji” został dofinansowany z programu „Doskonała nauka” Ministra Edukacji i Nauki

Logo_ministerstwo_poziom_PL.png [270.16 KB]

_____

Zdjęcie w grafice wydarzenia: Herman Horner (1892-1942), bas-baryton z Rzeszowa, ofiara Zagłady. Narodowe Archiwum Cyfrowe

Dzień: 05.04.2022
Godzina: 11:00
Miejsce: online