Menu
- Aktualności
- Wydarzenia
- Oneg Szabat
- Zbiory
- Nauka
- Wystawy
- Edukacja
- Wydawnictwo
- Genealogia
- O Instytucie
- Księgarnia na Tłomackiem
- Kwartalnik Historii Żydów
Zobacz wydarzenie na Facebooku
Dwie godziny to pierwszy film fabularny zrealizowany w Polsce po II wojnie światowej. Ze względów cenzorskich na premierę czekał do 1957 roku – wówczas przeszedł bez echa. Fascynujące studium ludzi rozbitych przez wojnę, nieosiadłych, powracających z obozów. Uciekinierów i katów, szabrowników i tych, którzy starają się urządzić w powojennej rzeczywistości.
Wohl i Wyszomirski po raz pierwszy w kinowej fabule niezwykle sugestywnie ukazują traumę i syndrom ocalonego. Ten zapomniany obraz, oglądany po latach, poraża autentyzmem. Mimo melodramatycznego woalu i stylistyki francuskiego czarnego realizmu, jest precyzyjnym, miejscami wręcz naturalistycznym zapisem pierwszych powojennych dni.
Film mogą Państwo obejrzeć w dowolnej chwili w serwisie YouTube:
https://www.youtube.com/watch?v=iKB2fffitT4
Gość:
dr hab. Magdalena Saryusz-Wolska – socjolożka i kulturoznawczyni, zajmuje się badaniami pamięci zbiorowej i kulturowej. Pracuje w Niemieckim Instytucie Historycznym w Warszawie oraz w Instytucie Kultury Współczesnej Uniwersytetu Łódzkiego (urlop bezpłatny). Do jej zainteresowań należy pamięć przekazywana medialnie, poprzez literaturę i kino. Wiele miejsca w swojej pracy poświęca też historii wizualnej. Autorka i redaktorka monografii naukowych, ostatnio opublikowała „Mikrogeschichten der Erinnerungskultur. «Am grünen Strand der Spree» und die Remedialisierung des Holocaust by bullets” (2022) na temat formowania zachodnioniemieckiej pamięci o zbrodniach nazistowskich na froncie wschodnim. Ambasadorka naukowa Fundacji im. Aleksandra Humboldta w Polsce.
Prowadzący:
dr Bartosz Kwieciński – historyk filmu, medioznawca, badacz propagandy antysemickiej. Adiunkt w Zakładzie Komunikowania Politycznego i Polityki Medialnej INPiSM UJ (wcześniej Centrum Badań Holokaustu UJ). Ostatnio opublikował: B. Kwieciński, Film fabularny (1945-1989), w: S. Buryła, D. Krawczyńska, J. Leociak (red.), Reprezentacje Zagłady w kulturze polskiej (1939-2019), t. 1, Instytut Badań Literackich PAN, Warszawa 2021.
_____
W ramach cyklu seminariów filmowych zapraszamy na projekcję oraz dyskusję z zaproszonym gościem, w której postawimy pytania o żydowską tożsamość i dominującą polską perspektywę w obrazach Zagłady w kinie polskim. Będzie to próba spojrzenia na klasyczne dzieła z nieoczywistej i nieopisanej w literaturze perspektywy. Prosimy o obejrzenie filmu w serwisie 35mm.online, a potem zapraszamy na dyskusję online z zaproszonym gościem oraz zebraną publicznością.
Chcielibyśmy Państwu na nowo opowiedzieć o kinie PRL, kładąc nacisk na obecność tematów żydowskich. Zaprezentujemy filmy mniej znane, niekiedy ich dobór będzie zaskakujący, postaramy się odkryć ich ukryte sensy, konteksty i osobiste motywy powstania.
Cykl składa się z jedenastu projekcji, a do dyskusji zaprosi Bartosz Kwieciński (UJ)