Wokół relacji Moszego Fajgenbauma. Rzeź na Podlasiu | seminarium
Zapraszamy na seminarium, które poprowadzą dr Justyna Majewska i dr Piotr Strzałkowski. Wydarzenie rozpocznie się 31 stycznia 2023 roku o godzinie 11:00 w sali ŻIH w Błękitnym Wieżowcu, można w nim też uczestniczyć online.
seminaria 20222023(18).png

Link do rejestracji: https://jhi.clickmeeting.com/wokol-relacji-moszego-fajgenbauma-rzez-na-podlasiu-seminarium/register

Mosze Fajgenbaum pochodził z Białej Podlaskiej. Tam się wychował i tam zastała go wojna. Przetrwał akcję likwidacyjną getta, a czas do wyzwolenia spędził w obozie pracy, potem zaś ukrywając się na wsi. W czasie okupacji stracił żonę i córkę. Po wojnie zaangażował się w prace Centralnej Żydowskiej Komisji Historycznej – najpierw w Lublinie, później w Monachium. Jego wkład w prace CŻKH obejmowały nie tylko wysiłki na rzecz zbierania relacji i dokumentacji, ale też złożenie własnej relacji z Zagłady Białej Podlaskiej. Fajgenbaum zaczął spisywać notatki jeszcze w czasie ukrywania się. Stały się one później podstawą jego relacji zatytułowanej Krew woła o pomstę. Największa hańba XX wieku. Dokument jest zdeponowany w Archiwum ŻIH, w zespole Pamiętniki, pod sygnaturą 302/1. Pierwsze wydanie relacji w postaci książki, zatytułowanej Podlasie in umkum, ukazało się w 1948 roku.

Podczas seminarium prowadzący przybliżą postać Moszego Fajgenbauma oraz jego rolę w Centralnej Komisji Historycznej. Opowiedzą też o pracach nad przekładem relacji Fajgenbauma na język polski.

Spotkanie odbędzie się we wtorek 31 stycznia 2023 o godzinie 11:00 w sali ŻIH w Błękitnym Wieżowcu, wejście od ul. Tłomackie.

_____

dr Piotr Strzałkowski – autor przekładu relacji Moszego Fajgenbauma. Z wykształcenia jest informatykiem i fizykiem. Pracował w Instytucie Badań Jądrowych, działał w Solidarności, zajmował się bezpieczeństwem informacji. Poza publikacjami naukowymi z zakresu informatyki, jest też współautorem książki Rewolucja kulturalna w Instytucie Badań Jądrowych 13 XII 1981–1989, a także książki Das Album, opowiadającej o odnalezionym na Podlasiu niemieckim albumie z negatywami sprzed II wojny światowej.

dr Justyna Majewska – kulturoznawczyni, socjolożka, kuratorka, pracowniczka działu naukowego Żydowskiego Instytutu Historycznego. Bierze udział w projektach badawczych „Encyklopedia Getta Warszawskiego” i „Leksykon Getta Łódzkiego”. Stypendystka EHRI i Vienna Wiesenthal Institute for Holocaust Studies. Jej najnowsza publikacja jest zatytułowana „«In einem der Höfe wuchsen mehrere große Bäume und einige Sträucher». Grünflächen im Warschauer Ghetto”, w: Ein jüdischer Garten in den Gärten der Welt – Historische Recherche, red. Philipp Nielsen, et al., Berlin: 2022. Obecnie przygotowuje do druku rozprawę doktorską poświęconą gettu warszawskiemu z perspektywy socjologii przestrzeni i czasu.

Na ikonografii: Strona z relacji Moszego Fajgenbauma, Dos blut szrajt nach nekome. Di mechtike szand fun XX jorhundert [Krew woła o pomstę. Największa hańba XX wieku].

 

______

Opracowanie zbiorów jest finansowane przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszu EOG oraz przez budżet krajowy

Dzień: 31.01.2023
Godzina: 11:00
Miejsce: hybrydowe