Wizualna polityka pamięci. Fotografie Holokaustu jako dyskurs | seminarium
Zapraszamy na seminarium, które poprowadzi dr Agata Jankowska. Spotkanie odbędzie się 7 lutego o godzinie 11:00.
seminaria 20222023(23).png

Spotkanie odbędzie się w sali ŻIH w Błękitnym Wieżowcu (Plac bankowy 2, wejście od ul Tłomackie), będzie też transmitowane na żywo.

Link do rejestracji

W swoim wystąpieniu zaprezentuję główne założenia pracy doktorskiej zatytułowanej Wizualna polityka pamięci. Fotograficzne strategie reprezentacji i dyskursów o nazistowskich obozach koncentracyjnych i zagłady (1945-1999). W swojej rozprawie wychodzę od tezy, że fotografie Holokaustu przez powojenne dekady funkcjonowały niejako na dwóch poziomach: pierwotnym, odnoszącym się do ich faktycznego znaczenia i przeznaczenia w zależności od intencji autora oraz wtórnym – jako reprezentacje i egzemplifikacje konkretnych narracji i opowieści o nazistowskim terrorze i ludobójstwie w ramach prowadzonych po wojnie polityk pamięci. Wystawy, albumy, a nawet dokumentacja fotograficzna zebrana na potrzeby powojennych śledztw wykorzystywały obraz fotograficzny jako narzędzie opowiadania historii obozów koncentracyjnych i obozów śmierci w zależności od określonych warunków politycznych. Chciałabym pokazać na konkretnych przykładach, jak funkcjonowały i zmieniały się użycia fotografii od momentu wyzwolenia obozu na Majdanku poprzez dekady komunizmu, aż do pierwszych lat transformacji ustrojowej, uwzględniając jednocześnie nieobecność dyskursu żydowskiego i jego późniejsze wyłanianie się w polskiej debacie publicznej (ale jeszcze przed dyskusją wokół książek Jana Tomasza Grossa). 

dr Agata Jankowska – historyczka, absolwentka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Uniwersytetu Szczecińskiego. Stypendystka programu GEOP w Muzeum Historii Żydów Polskich Polin (2020), członkini międzynarodowej grupy badawczej Holocaust Photographs Experts Group przy EHRI, laureatka konkursu im. Majera Bałabana organizowanego przez Żydowski Instytut Historyczny (2022). Autorka kilkunastu publikacji naukowych i popularnonaukowych. Zajmuje się badaniem fotografii Holokaustu. 

 

Spotkanie odbędzie się we wtorek 7 lutego 2023 o godzinie 11:00.

 

Na ikonografii: fotomontaż z albumu "Zagłada Żydostwa Polskiego" wydanego w 1945 roku przez Centralną Żydowską Komisję Historyczną | zbiory ŻIH

_____

Opracowanie zbiorów jest finansowane przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszu EOG oraz przez budżet krajowy

#Funduszenorweskie i #EOG #EEANorwayGrantsZDK 2022 B PL.jpg [250.43 KB]

Dzień: 07.02.2023
Godzina: 11:00
Miejsce: Żydowski Instytut Historyczny, online