Warszawa Chaima Kapłana | spacer
Zapraszamy Państwa na spacer edukacyjny po dawnej żydowskiej Warszawie pt. „Warszawa Chaima Kapłana”, który odbędzie się 16 czerwca. Na spacer obowiązują zapisy. Informacje poniżej.
16.06.2021_event.jpg

„Stolica piękna i gwarna pogrążona jest w gęstym mroku. […] O, jakże osiadła samotna Warszawa, w koronę strojna. Piękna i miła!”

- Chaim Aron Kapłan, wrzesień 1939 r.

 

Spacer jest okazją do przybliżenia historii pierwszych miesięcy II wojny światowej, widzianej z perspektywy Chaima Arona Kapłana – warszawiaka, intelektualisty, pedagoga i hebraisty. Autor "Dziennika 1939" wprowadzi nas w nastrój ostatnich przedwojennych dni, przybliży wydarzenia i zachowanie ludzi, które obserwował w czasie pierwszych tygodni wojny oraz w początkach okupacji Warszawy. W czasie spaceru zwiedzający zapoznają się z topografią żydowskiej Warszawy z 1939 r. oraz dowiedzą się, jak wyglądały poszczególne ulice i miejsca przed wojną oraz po jej wybuchu. Oprowadzając czy publikując anons można nawiązać do ostatniego przedwojennego lata.

Prowadzenie: dr Agnieszka Witkowska-Krych

Miejsce zbiórki: Żydowski Instytut Historyczny, ul. Tłomackie 3/5

 

Zapisy: na spacer obowiązują zapisy mailowe pod adresem rezerwacja@jhi.pl. W tytule prosimy wpisywać „Spacer 16 czerwca”. Gwarancją udziału jest otrzymanie maila zwrotnego z potwierdzeniem. W formularzu prosimy o podanie numeru telefonu, który ułatwi nam kontakt z Państwem w razie nagłej zmiany pogody, która uniemożliwiłaby realizację spaceru.

W spacerze ze względów ograniczeń epidemiologicznych może uczestniczyć ograniczona liczba uczestników. Pragniemy poinformować, że na dworze konieczne jest zachowanie dystansu 1,5 m od innych uczestników.

*

Zainteresowanym polecamy Dziennik 1939. Megila życia autorstwa Chaima Kapłana wydany przez Żydowski Instytut Historyczny. Zachęcamy również do wizyty w Księgarni na Tłomackiem i zapoznania się z innymi dziennikami oraz publikacjami poświęconymi tematyce getta warszawskiego, a także historii i kultury Żydów polskich. Publikacje dostępne są stacjonarnie w księgarni znajdującej się w siedzibie Instytutu, a także na naszej stronie internetowej.

Dziennik: https://ksiegarnianatlomackiem.pl/dziennik-1939-megila-zycia,3,3382,4296

 

Dzień: 16.06.2021
Godzina: 18:00
Miejsce: Warszawa