Menu
- Aktualności
- Wydarzenia
- Oneg Szabat
- Zbiory
- Nauka
- Wystawy
- Edukacja
- Wydawnictwo
- Genealogia
- O Instytucie
- Księgarnia na Tłomackiem
- Czasopismo „Tłomackie 3/5"
- Kwartalnik Historii Żydów
Na podstawie przykładów muzeów mieszczących się w synagogach, które od czasów PRL promują historię i kulturę żydowską, omówione zostaną zarówno historyczne wyzwania, jak i współczesne efekty ich działalności. Instytucje te odegrały istotną rolę w konfrontowaniu społeczności z trudną przeszłością, jednocześnie kształtując życie kulturalne regionów. Przykłady, jak Świętokrzyski Sztetl w Chmielniku, czy synagoga w Orli pokazują, że tego typu miejsca stały się nie tylko muzeami, ale także ważnymi ośrodkami kultury, które aktywnie wzbogacają lokalną tożsamość.
W spotkaniu udział wezmą dr Kinga Migalska i Marek Chmielewski, a poprowadzi je Beata Chomątowska.
Wydarzenie odbędzie się 3 października 2024 r. o godz. 18:00 w Żydowskim Instytucie Historycznym i będzie transmitowane na Facebooku ŻIH.
_____
dr Kinga Migalska – historyczka sztuki i historyczka (spec. Judaistyka), doktorka nauk humanistycznych. Od 2018 roku pracownica Gabinetu Grafiki i Rysunku Muzeum Narodowego w Krakowie. W dorobku ma autorstwo kilkunastu artykułów naukowych i popularno-naukowych, oraz autorstwo i współautorstwo wystaw muzealnych. Obszar jej zainteresowań naukowych koncentruje się wokół losu materialnego dziedzictwa żydowskiego w Polsce po II wojnie światowej, szczególnie w okresie PRL.
Marek Chmielewski – sołtys wsi Orla na Podlasiu. Od wielu lat przywraca pamięć o orlańskich Żydach. Organizował Dzień Kultury Żydowskiej podczas Orlańskiego Tygla Kulturowego. Opiekun tamtejszej synagogi.
Beata Chomątowska – dziennikarka i pisarka, z wykształcenia europeistka i religioznawczyni. Współzałożycielka Stowarzyszenia Inicjatyw Społeczno-Kulturalnych Stacja Muranów, które działa na warszawskim Muranowie, w latach 2010-2022 jego prezeska. Autorka m.in. książek Stacja Muranów (2016), Pałac. Biografia intymna (2015), Lachert i Szanajca. Architekci awangardy (2015) oraz Betonia. Dom dla każdego (2018).
___
Fot. Synagoga w Orli, zbiory Narodowego Archiwum Państwowego