Szund. Burzliwe dzieje literackiej szmiry
Zapraszamy na spotkanie online poświęcone fenomenowi szundu – żydowskiej literatury brukowej. Początek wydarzenia z cyklu „Czwartki na Tłomackiem” 13 stycznia o godz. 18:00. Zapraszamy!
13.01.2021_event.jpg

Zobacz wydarzenie na Facebooku

Link do rejestracji: https://jhi.clickmeeting.com/szund

 

Szmira, tandeta, kicz – wszystkie te słowa odnoszą się do szundu, określenia niegdyś bardzo dobrze znanego w diasporze żydowskiej.

Termin ten, użyty po raz pierwszy w 1898 roku przez nowojorskiego dziennikarza, zrobił zawrotną karierę, podobnie jak kojarzona z nim literatura brukowa w języku jidysz. Pomimo wzbudzania krańcowych emocji literatura ta wywarła ogromny wpływ na kulturę jidysz i wciąż pozostaje jej fascynującym fenomenem. O jej burzliwych dziejach z Adamem Stepnowskim z Uniwersytetu Wrocławskiego będzie rozmawiać dr Agnieszka Żółkiewska (ŻIH).

 

Dr Agnieszka Żółkiewska – pracowniczka naukowa Żydowskiego Instytutu Historycznego im. Emanuela Ringelbluma w Warszawie, historyczka literatury, tłumaczka z języka jidysz. Uczestniczyła w projekcie pełnej edycji dokumentów Podziemnego Archiwum Getta Warszawskiego. Opublikowała m.in. Słowa pośród nocy. Poetyckie dokumenty Holokaustu (2012), Icchok Lejbusz Perec, Dusza. Legendy, bajki i opowiadania (2015, współautor Monika Szabłowska-Zaremba)

 

Adam Stepnowski – doktorant w Katedrze Judaistyki Uniwersytetu Wrocławskiego, badacz jidyszowej literatury brukowej w Europie Wschodniej

__

Zachęcamy do subskrypcji naszego kanału na youtube: https://www.youtube.com/user/JewHistInst

Zapraszamy do zapisania się do newsletteru ŻIH: https://www.jhi.pl/
__

 

Podejmując decyzję o dołączeniu do niniejszego wydarzenia online oraz uczestnicząc w nim zgadza się Pani / Pan na przetwarzanie danych osobowych, opisanych w informacji o przetwarzaniu danych osobowych dostępnej na stronie: https://www.jhi.pl/nauka/seminaria-naukowe Administratorem Pani / Pana danych jest Żydowski Instytut Historyczny im. E. Ringelbluma.

__

Opracowanie zbiorów jest finansowane przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszu EOG

norweskie_belka_PL_od_11.2021.jpg [117.19 KB]

Dzień: 13.01.2022
Godzina: 18:00
Miejsce: online