Sztetl Jeziorna – dzieje żydowskiej społeczności Jeziorny, Skolimowa i Konstancina | seminarium online
Zapraszamy na seminarium naukowe online poświęcone dziejom żydowskiej społeczności Jeziorny, Skolimowa i Konstancina. Poprowadzą je Paweł Komosa, Witold Rawski i Adam Zyszczyk. Początek wydarzenia 18 stycznia o 11:00.
18.01.2022_event.jpg

Zobacz wydarzenie na Facebooku

Link do rejestracji: https://jhi.clickmeeting.com/seminarium_jeziorna/register

 

Do XIX wieku żydowska społeczność znad Jeziorki była niewielka i praktycznie niezauważalna. Sytuacja zmieniła się wraz z przemianą papierni w Jeziornie w wiodący zakład przemysłowy Królestwa Polskiego oraz powstaniem letnisk nad Jeziorką – Skolimowa i Konstancina. Wraz z pojawieniem się tu robotników i letników powstała żydowska społeczność, w skład której wchodzili liczni rzemieślnicy, ubodzy ortodoksyjni sklepikarze i handlarze sąsiadujący z całkowicie zasymilowanymi przedsiębiorcami czy lekarzami.

W Jeziornie Żydzi mieszkali wspólnie z Polakami na tych samych ulicach i w tych samych domach, korzystając z koniunktury handlowej jaką dawały im letniska. Letniska stanowiły zupełnie inny świat. W początkach XX wieku w Jeziornie powstało miejsce wzajemnej koegzystencji, w którym ścierały się wpływy chasydów z Ger i syjonistów z Warszawy. Które de facto sztetlem nie było i jak można stwierdzić, było nietypowe na tle innych żydowskich miasteczek ówczesnej Rzeczpospolitej.

__

 

Zachęcamy do subskrypcji naszego kanału na youtube: https://www.youtube.com/user/JewHistInst

Zapraszamy do zapisania się do newsletteru ŻIH: https://www.jhi.pl/

__

 

Podejmując decyzję o dołączeniu do niniejszego wydarzenia online oraz uczestnicząc w nim zgadza się Pani / Pan na przetwarzanie danych osobowych, opisanych w informacji o przetwarzaniu danych osobowych dostępnej na stronie: https://www.jhi.pl/nauka/seminaria-naukowe Administratorem Pani / Pana danych jest Żydowski Instytut Historyczny im. E. Ringelbluma.

Dzień: 18.01.2022
Godzina: 11:00
Miejsce: online