Szopy efemeryczne w getcie warszawskim
Zapraszamy seminarium naukowe 6 lutego 2024 r., które poprowadzi dr Michał Grochowski z Żydowskiego Instytutu Historycznego.
seminaria (30).png

Wydarzenie na Facebooku

W czasie wystąpienia omówiona zostanie działalność przedsiębiorstw niemieckich, które pojawiły się w getcie w trakcie akcji eksterminacyjnej w lecie 1942 r. i zostały zlikwidowane w jej trakcie. Do tej pory zakłady te – przez fakt, że funkcjonowały krótko – nie doczekały się nawet ogólnego opisu, co prelegent usiłuje uzupełnić w ramach obecnych badań. W wystąpieniu omówione zostanie, w jaki sposób zakłady te powstały, jak wyglądało ich codzienne funkcjonowanie, z jakich prawdopodobnie przyczyn nie zostały zatwierdzone przez władze niemieckie, a także – tam, gdzie to możliwe – przedstawione zostaną dalsze losy ich personelu i wyposażenia.

Spotkanie odbędzie się na żywo 6 lutego 2024 r. o godzinie 11:00 w sali ŻIH w Błękitnym Wieżowcu (Plac Bankowy 2, wejście od ul. Tłomackie) i nie będzie nagrywane.

 

Dr Michał Grochowski – historyk, specjalizujący się w historii gospodarczej i społecznej getta warszawskiego. W 2022 r. w Instytucie Historycznym Uniwersytetu Wrocławskiego obronił dysertację Historia gospodarcza getta warszawskiego. W tym samym roku przebywał na stażu naukowym w Centrum Badań nad Holocaustem w Instytucie Historii Współczesnej w Monachium, a w kolejnym roku w Instytucie Yad Vashem – podczas tych wyjazdów zajmował się badaniami nad przedsiębiorstwami w getcie oraz zagadnieniem kolaboracji. Współpracownik projektu Encyklopedii Getta Warszawskiego (ŻIH). Od stycznia 2024 r. pracuje w dziale naukowym ŻIH.

 

Na ilustracji: Spis niemieckich firm korzystających z pracy przymusowej robotników żydowskich w okresie 1.09-21.11.1942 r., zbiory ŻIH, Archiwum RIngelbluma

Dzień: 06.02.2024
Godzina: 11:00
Miejsce: Żydowski Instytut Historyczny