Świat judaizmu a niepełnosprawność
Zapraszamy na Czwartek na Tłomackiem inaugurujący cykl spotkań poświęcony niepełnosprawności i osobom z niepełnosprawnościami. Jego gośćmi będą rabinka Małgorzata Kordowicz i prof. Stanisław Krajewski.
wydarzenia na stronę(53).png

Wydarzenie na Facebooku

I rzekł Mojżesz do Wiekuistego: „Wybacz Panie, nie jestem ja człowiekiem wymowy, i nie byłem takim ni wczoraj, ni onegdaj, ni odkąd począłeś mówić ze sługą Twoim, gdyż ociężałych ust i ociężałego języka jestem”. I rzekł Wiekuisty do niego: „Kto dał usta człowiekowi, albo kto czyni niemym, albo głuchym, albo widzącym, albo niewidzącym? Czyż nie Ja, Wiekuisty? […]”. (2 Księga Mojżeszowa: 4:10-11, tłum. Izaaka Cylkowa)

Zapraszamy na rozmowę o niepełnosprawności i osobach z niepełnosprawnością w teologii judaistycznej, źródłach, interpretacjach, praktyce.

Spotkanie otworzy cykl rozmów o niepełnosprawności, który będziemy kontynuować podczas kolejnych spotkań. W kolejnych spotkaniach podejmiemy tematy organizacji społecznych, opieki instytucjonalnej, cedaki, Gemilut Chasadim, omówimy życie osób z niepełnosprawnością przed, w trakcie i po wojnie.

Gośćmi spotkania będą rabinka Małgorzata Kordowicz oraz prof. Stanisław Krajewski.

Spotkanie odbędzie się 20 czerwca 2024 r. o godz. 18:00 w Żydowskim Instytucie Historycznym i będzie transmitowane na Facebooku ŻIH.

 

Małgorzata Kordowicz – pierwsza polska rabinka. Absolwentka Hebraistyki na Uniwersytecie Warszawskim i Żydowskiego Seminarium Teologicznego (JTS) w Nowym Jorku, w 2016 r. stworzyła pierwszy powojenny modlitewnik dla dzieci żydowskich.

prof. Stanisław Krajewski – profesor w Instytucie Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego, żydowski współprzewodniczący Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów od jej powstania w roku 1990. Autor m.in. książek Żydzi, judaizm, Polska, 54 komentarze do Tory dla nawet najmniej religijnych spośród nas, Poland and the Jews: Reflections of a Polish Polish Jew, Tajemnica Izraela a tajemnica Kościoła.

 

Na ilustracji: Szkoła dla niemych dzieci w Nowym Jorku, zbiory ŻIH, kolekcja Berlinka

Dzień: 20.06.2024
Godzina: 18:00
Miejsce: stacjonarnie w ŻIH, transmisja na Facebooku