Spotkanie autorskie wokół książki Jaffa Schatza Pokolenie. Wzlot i upadek polskich Żydów komunistów
Zapraszamy na spotkanie z cyklu "Czwartki na Tłomackiem". Z Jaffem Schatzem, autorem książki "Pokolenie. Wzlot i upadek polskich Żydów komunistów" rozmawiać będzie dr Helena Datner.
17.06.2021_event.png

Zapraszamy na spotkanie z cyklu "Czwartki na Tłomackiem".

Link do rejestracji: https://jhi.clickmeeting.com/pokolenie_schatz/register

Zobacz wydarzenie na Facebooku

 

Jakie czynniki sprawiają, że możemy mówić o członkach ruchu komunistycznego jako o „pokoleniu”? W jaki sposób losy indywidualne stają się ilustracją doświadczeń zbiorowych? Jakie dylematy moralne i problemy praktyczne napotykali żydowscy aktywiści podczas realizacji swoich celów? Jakie etniczne, kulturowe i społeczne czynniki wpływały na nich jako na jednostki oraz kolektyw?

Z Jaffem Schatzem, autorem książki rozmawiać będzie dr Helena Datner (ŻIH).

Książka Jaffa Schatza "Pokolenie. Wzlot i upadek polskich Żydów komunistów" (oryg. Generation. The Rise and Fall of the Jewish Communists of Poland) trafia po raz pierwszy do rąk polskich czytelników dzięki przekładowi opracowanemu przez Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma. Mimo ponad dwudziestu lat, które upłynęły od jej premiery za granicą, publikacja pozostaje niezwykle istotną monografią dotyczącą losu Żydów, którzy przystąpili do ruchu komunistycznego w latach 20. i 30., a stali się jego ofiarami trzy dekady później.

 

Książka jest do kupienia w Księgarni na Tłomackiem

Przeczytaj też: Ostatni prawdziwi komuniści. O „Pokoleniu” Jaffa Schatza

___


Czwartki na Tłomackiem to cykl otwartych spotkań odbywających się co tydzień. Dotyczą one szeroko ujętej tematyki żydowskiej i mają zróżnicowaną formę – od prezentacji najnowszych publikacji, poprzez projekcie filmowe, wykłady o dziełach sztuki ze zbiorów ŻIH, po debaty wokół zagadnień współczesnych relacji polsko-żydowskich.
__


Zachęcamy do subskrypcji naszego kanału na YouTube: https://www.youtube.com/user/JewHistInst

__
Podejmując decyzję o dołączeniu do niniejszego wydarzenia online oraz uczestnicząc w nim zgadza się Pani / Pan na przetwarzanie danych osobowych, opisanych w informacji o przetwarzaniu danych osobowych dostępnej na stronie: https://www.jhi.pl/nauka/seminaria-naukowe Administratorem Pani / Pana danych jest Żydowski Instytut Historyczny im. E. Ringelbluma.

Dzień: 17.06.2021
Godzina: 18:00
Miejsce: online