Spacer śladami kobiet grupy Oneg Szabat | BRAK WOLNYCH MIEJSC
Zapraszamy na spacer śladami kobiet grupy Oneg Szabat, który 14 kwietnia 2024 r. poprowadzi Szymon Pietrzykowski z Działu Edukacji ŻIH.
Spacery(5).png

Wydarzenie na Facebooku

Rachela Auerbach, Henryka Łazowertówna, Bluma Wasser, Gela Seksztajn, Gustawa Jarecka, Cecylia Słapakowa, Salomea Ostrowska – siedem członkiń grupy Oneg Szabat, które znamy z imienia i nazwiska. Ich wkład w tworzenie Podziemnego Archiwum Getta Warszawskiego był nieoceniony. W ramach spaceru przejdziemy po terenie dawnego getta ich śladami, a także śladami pozostałych kobiet wspominanych w Archiwum Ringelbluma – artystek, nauczycielek, więźniarek, łączniczek czy bojowniczek.

Wyruszymy spod Żydowskiego Instytutu Historycznego, zaglądając m.in. na Elektoralną przy której mieszkała Cecylia Słapakowa, przejdziemy przez Grzybowską, gdzie w Judenracie pracowała Gustawa Jarecka, przy Lesznie wspomnimy o kuchni ludowej Racheli Auerbach. Spacer zakończy się przy Pomniku Bohaterów Getta, gdzie opowiemy o bohaterkach cywilnego i zbrojnego oporu w getcie.

 

Spacer rozpocznie się przy ul. Tłomackie 3/5 w niedzielę 14 kwietnia 2024 r. o godzinie 11:00.

Udział w spacerze jest bezpłatny.

Oprowadza: Szymon Pietrzykowski, Dział Edukacji ŻIH

Miejsce zbiórki: Żydowski Instytut Historyczny

Zapisy: na spacer obowiązują zapisy mailowe pod adresem rezerwacja@jhi.pl W tytule prosimy wpisywać „Spacer 14.04”.

Prosimy o podanie w mailu numeru telefonu, który ułatwi nam kontakt w razie nagłej zmiany pogody, która uniemożliwiłaby realizację spaceru.

 

_____

Na ilustracji: Gustawa Jarecka, członkini grupy Oneg Szabat, zbiory ŻIH

Dzień: 14.04.2024
Godzina: 11:00
Miejsce: Żydowski Instytut Historyczny