Spacer po cmentarzu żydowskim na Bródnie w Warszawie [zapisy zakończone]
Zapraszamy na spacer edukacyjny po cmentarzu żydowskim na Bródnie w Warszawie, który rozpocznie się 10 października (niedziela) o godz. 10:00. UWAGA: Zapisy na spacer zakończone.
10.10.2021_event.jpg

Zobacz wydarzenie na Facebooku

 

Cmentarz żydowski na Bródnie to najstarsza istniejąca żydowska nekropolia w Warszawie. Oficjalnie powstał w 1780 r., kiedy król Stanisław August Poniatowski wydzierżawił ten teren przedsiębiorcy Szmulowi Zbytkowerowi. Pierwszych pochówków dokonywano tu jednak już od 1743 r. Do momentu powstania getta warszawskiego jesienią 1940 r. pochowano tu około 250 tys. osób. Po wojnie wiele macew wyrwano i wykorzystano jako materiał budowlany, a teren cmentarza przez dziesięciolecia był nieogrodzony. Cmentarz został odzyskany przez warszawską Gminę Wyznaniową Żydowską dopiero w 2012 r. Na cmentarzu pochowano m.in. walczących w powstaniu kościuszkowskich żołnierzy z pułku dowodzonego przez Berka Joselewicza, fundatora nekropolii – Szmula Zbytkowera oraz twórcę arytmometr Abrahama Sterna.

Od 2018 r. dostępna jest dl zwiedzających wystawa „Bejt almin – dom wieczności”, która przybliża dzieje bródnowskiej nekropolii oraz tematykę śmierci i pogrzebu w kulturze żydowskiej.

 

Prowadzenie: Dział Edukacji ŻIH + Remigiusz Sosnowski (opiekun cmentarza)

Miejsce zbiórki: brama przed wejściem na cmentarz od strony ul. Św. Wincentego 15, Warszawa. Dojazd jest możliwy tramwajem i autobusem, najbliższy przystanek to “Rondo Żaba”.

Zapisy: na spacer obowiązują zapisy mailowe pod adresem rezerwacja@jhi.pl W tytule prosimy wpisywać „Spacer 10 października”.

Gwarancją udziału jest otrzymanie maila zwrotnego z potwierdzeniem. W formularzu prosimy o podanie numeru telefonu, który ułatwi nam kontakt z Państwem w razie nagłej zmiany pogody, która uniemożliwiłaby realizację spaceru.

W spacerze ze względów ograniczeń epidemiologicznych może uczestniczyć ograniczona liczba uczestników. Pragniemy poinformować, że na dworze konieczne jest zachowanie dystansu 1,5 m od innych uczestników.

Mężczyźni proszeni są o noszenie nakrycia głowy na terenie cmentarza.

*

Spacer odbywa się w ramach projektu Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe

ZDK 2021  B PL.jpg [291.27 KB]

Opracowanie zbiorów jest finansowane przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszu EOG oraz przez budżet krajowy

Dzień: 10.10.2021
Godzina: 10:00
Miejsce: Warszawa, Cmentarz Żydowski na Bródnie, ul. św. Wincentego 15