Skazana na życie. Dzienniki i życie Chajki Klinger | rozmowa
Zapraszamy na spotkanie z cyklu "Czwartki na Tłomackiem" poświęcone książce Avihu Ronena „Skazana na życie. Dzienniki i życie Chajki Klinger" o przywódczyni ruchu oporu w getcie w Będzinie podczas II wojny światowej. Początek wydarzenia w czwartek 14 października o 18:00.
14.10.2021_event.jpg

Link do rejestracji: https://jhi.clickmeeting.com/chajka_klinger/register

Zobacz wydarzenie na Facebooku

___

 

„Nadeszła sobota. Wieczorem, jak już było zaprowadzone podczas ostatnich dni w całym getcie, przed każdym, no i także przed naszym domem, stały straże. O trzeciej w nocy budzą mnie strzały, budzimy wszystkich. Cwi otwiera skrytkę, wyciąga dwa gnaty – dlaczego tak mało? – pytam z niepokojem. – Coś się stało?”

– wspomnienia Chajki Klinger

 

„Skazana na życie. Dzienniki i życie Chajki Klinger" to opowieść o kobiecie, która podczas wojny była przywódczynią ruchu oporu w getcie w Będzinie. Chajce udało się przeżyć okupację, ale nie uwolniła się od wspomnień i w 1958 roku, tuż przed 15. rocznicą powstania w getcie warszawskim, popełniła samobójstwo.

Autor, Avihu Ronen jest jej synem, emerytowanym wykładowcą uniwersytetów w Tel Hai i w Hajfie. Czytając dzienniki swojej matki, przedstawia jej działalność w ruchu młodzieżowym Haszomer Hacair, przygotowania do walki zbrojnej w getcie w Będzinie, spotkania z Mordechajem Anielewiczem. Odbywa podróż w głąb historii będzińskiego getta, historii własnej rodziny i siebie samego.

 

 

O „Skazanej na życie” porozmawiają:

dr Maria Ferenc – historyczka, pracowniczka Działu Naukowego ŻIH, koordynatorka projektu Encyklopedia getta warszawskiego, uczestniczka projektu pełnej edycji Archiwum Ringelbluma, redaktorka naukowa polskiej edycji “Skazanej na życie”

Karolina Jakoweńko – kierowniczka Domu Pamięci Żydów Górnośląskich, filii Muzeum w Gliwicach, współzałożycielka fundacji „Brama Cukiermana” w Będzinie, laureatka Nagrody Hirszowiczów za rok 2014 (wraz z Piotrem Jakoweńko) za działalność na rzecz konserwacji żydowskich cmentarzy i innych zabytków na terenie województwa śląskiego

Prowadzenie: Karolina Przewrocka-Aderet – dziennikarka, stała współpracowniczka „Tygodnika Powszechnego”, autorka książki „Polanim” o Żydach, którzy wyjechali z Polski do Izraela

___

 

Zobacz książkę w Księgarni na Tłomackiem

https://ksiegarnianatlomackiem.pl/skazana-na-zycie...

___
Czwartki na Tłomackiem to cykl otwartych spotkań odbywających się co tydzień. Dotyczą one szeroko ujętej tematyki żydowskiej i mają zróżnicowaną formę – od prezentacji najnowszych publikacji, poprzez projekcie filmowe, wykłady o dziełach sztuki ze zbiorów ŻIH, po debaty wokół zagadnień współczesnych relacji polsko-żydowskich.
__
Zachęcamy do subskrypcji naszego kanału na youtube: https://www.youtube.com/user/JewHistInst
__
Podejmując decyzję o dołączeniu do niniejszego wydarzenia online oraz uczestnicząc w nim zgadza się Pani / Pan na przetwarzanie danych osobowych, opisanych w informacji o przetwarzaniu danych osobowych dostępnej na stronie: https://www.jhi.pl/nauka/seminaria-naukowe Administratorem Pani / Pana danych jest Żydowski Instytut Historyczny im. E. Ringelbluma.

Dzień: 14.10.2021
Godzina: 18:00
Miejsce: online