Inauguracja wystawy »Serce tamtego miasta« i pierwszy spacer kuratorski [brak wolnych miejsc]
Zapraszamy na inaugurację wystawy „Serce tamtego miasta. Kolekcja Żydowskiego Instytutu Historycznego”, a następnie na spacer kuratorski po wystawie.
SERCE MIASTA - strona(5).png

Wydarzenie na Facebooku

Wydarzenie rozpocznie się 3 marca 2024 r. o godzinie 11:00 w gmachu Żydowskiego Instytutu Historycznego. Po części oficjalnej wyruszymy na pierwszy spacer kuratorski, który poprowadzi Krzysztof Czajka-Kalinowski.

Na spacer obowiązują zapisy mailowe pod adresem rezerwacja@jhi.pl W tytule prosimy wpisywać „Spacer 3 marca”. Udział w spacerze jest darmowy.

W mailu prosimy o podanie numeru telefonu, który ułatwi nam kontakt w razie nagłej zmiany pogody, która uniemożliwiłaby realizację spaceru.

_____

Po dawnym życiu żydowskim zostały tylko pojedyncze przedmioty, zapiski, pamiątki. Każdy z tych odłamków to osobna historia. Możemy poznawać ją wciąż na nowo dzięki odpowiedniemu przechowywaniu, konserwacji, lecz także digitalizacji poszczególnych obiektów – tworzeniu dostępnych i trwałych kopii cyfrowych – czym na co dzień zajmują się pracownicy ŻIH.  

Wystawa Serce tamtego miasta. Kolekcja Żydowskiego Instytutu Historycznego ma na celu podzielenie się efektami tej pracy i zaprezentowanie zdigitalizowanych zbiorów, które pozostały po ówczesnej żydowskiej społeczności. Fotografie zachowanych artefaktów pokazujemy w przestrzeni miasta, włączając je w jego obecną historię. Każdemu z plakatów towarzyszy zainspirowana obiektem opowieść – dostępna na stronie Instytutu.  

Zachowanie pamięci o ludziach, po których zostały tylko skrawki rzeczywistości, jest misją realizowaną przez Żydowski Instytut Historyczny od ponad 75 lat. To w nim bije serce dawnej żydowskiej Warszawy – serce tamtego miasta. 

Digitalizacja, opracowanie i udostępnianie prezentowanych obiektów były realizowane w ramach programu „Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe”. 

Więcej informacji o wystawie._____

Wydarzenie jest finansowane przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszu EOG oraz przez budżet krajowy #EEAGrants #Funduszenorweskie #EOG #EEANorwayGrants

ZDK 2022 B PL.png [45.41 KB]

Dzień: 03.03.2024
Godzina: 11:00
Miejsce: Żydowski Instytut Historyczny