Seminarium naukowe | Tłomackie. Odrębność enklawy i śródmiejska integracja
Zapraszamy seminarium naukowe 19 grudnia 2023 r., które poprowadzi dr Paweł Fijałkowski z Działu Naukowego ŻIH.
seminaria (15).png

Wydarzenie na Facebooku

Jurydyka Tłomackie była jednym z wielu podwarszawskich osiedli, które na podstawie uchwał Sejmu Czteroletniego zostały w 1792 r. włączone w obręb Warszawy, co rozpoczęło ich integrację z rozwijającym się miastem. W XIX w. Tłomackie stało się miejscem położonym w centrum stolicy, jednakże za sprawą swego rozplanowania, zwartej zabudowy oddzielającej centralny plac od otoczenia, zachowało wiele ze swego pierwotnego charakteru. Niemniej zmiany zachodzące w rozwijającej się Warszawie kształtowały nowe oblicze Tłomackiego, które stało się jednym z komponentów wielkomiejskiego organizmu, szczególnie ważnym dla współtworzącej go społeczności żydowskiej.

Seminarium odbędzie się 19 grudnia 2023 r. o godz. 11:00 w sali ŻIH w Błękitnym Wieżowcu (pl. Bankowy 2, wejście od ul. Tłomackie) i nie będzie nagrywane.

 

Paweł Fijałkowski – archeolog, historyk i publicysta, doktor nauk humanistycznych; od 35 lat pracuje w Żydowskim Instytucie Historycznym; zajmuje się dziejami Żydów w okresie staropolskim, historią polskiego protestantyzmu, pradziejami Mazowsza oraz homoerotyzmem w kulturze europejskiej. Jest autorem kilkunastu książek oraz kilkuset artykułów na powyższe tematy.

 

_____

Na ilustracji: Zachodnia strona Tłomackiego na fotografii z około 1910 r. (Muzeum Warszawy; http://muranoteka.pl/archiwum/tlomackie/862014995)

Dzień: 19.12.2023
Godzina: 11:00
Miejsce: Żydowski Instytut Historyczny