Rozmowa wokół nowych tomów angielskiego wydania Archiwum Ringelbluma
W ramach cyklu „Czwartek na Tłomackiem” zapraszamy na spotkanie wokół jednego z naszych najważniejszych projektów, czyli angielskiego wydania pełnej edycji Archiwum Ringelbluma (The Ringelblum Archive). Transmisja na Facebooku ŻIH w czwartek 19 stycznia o 18:00.
19.01.2023.png

O dwóch najnowszych tomach „Accounts from the General Government" (red. Aleksandra Bańkowska) i „Accounts from the Annexed Territories: Warthegau, Reichsgau Danzig-West Prussia, Regierungsbezirk Zichenau, Upper Silesia" (red. Monika Polit, Magdalena Siek, Ewa Wiatr) dr Maria Ferenc z Działu Naukowego ŻIH porozmawia z redaktorkami naukowymi, dr Eleonorą Bergman i dr Aleksandrą Bańkowską.

 

Dr Aleksandra Bańkowska – historyczka, archiwistka, redaktorka naukowa w projekcie polskiej edycji Archiwum Ringelbluma, badaczka dziejów żydowskiej opieki społecznej w Warszawie i Generalnym Gubernatorstwie w latach 1939-1943 oraz historii grupy Oneg Szabat. Pracuje w Instytucie Historii PAN w Warszawie. Laureatka pierwszej nagrody w kategorii prac doktorskich X edycji Konkursu im. Majera Bałabana na najlepsze prace magisterskie i doktorskie o Żydach i Izraelu.

Dr Eleonora Bergman – historyczka architektury, współautorka projektu upamiętnienia granic warszawskiego getta, dyrektor ŻIH w latach 2007-2011.

Dr Maria Ferenc jest socjolożką i badaczką Zagłady Żydów‚ pracowniczką Działu Naukowego ŻIH. Koordynuje projekt badawczy „Encyklopedia getta warszawskiego”, współredagowała kilka tomów dokumentów z Archiwum Ringelbluma. Obecnie przebywa na stypendium w Mandel Center for Advanced Holocaust Studies, należącym do United States Holocaust Memorial Museum, i pracuje nad biografią Mordechaja Anielewicza.

 

Tomy ukazały się dzięki finansowemu wsparciu Taube Philantropies

logos_TaubePhilanthropies.png [7.41 KB]

Dzień: 19.01.2023
Godzina: 18:00
Miejsce: Online na Facebooku