Rowerowy spacer ŻIH: Niezatarte ślady getta
Zapraszamy na rowerową wycieczkę śladami granic warszawskiego getta, niepowtarzalną okazję do zobaczenia największego zasięgu terytorialnego „dzielnicy zamkniętej”, z cyklu „Odkryj żydowską Warszawę”. Informacja o zapisach poniżej.
21.08.2022_event.jpg

Zobacz wydarzenie na Facebooku


Trasa rowerowa została przygotowana specjalnie na tę okazję, aby uczestnicy mogli zobaczyć tak odległe miejsca jak Umschlagplatz, kamienice na Próżnej, Chłodnej i Waliców oraz rzadko odwiedzane – miejsce ukrycia Archiwum Ringelbluma, szpital Bersohnów i Baumanów czy siedzibę szkoły pielęgniarskiej. Teren byłego getta warszawskiego to nadal przestrzeń kryjąca wiele tajemnic, chociaż coraz lepiej znana warszawiakom. Wycieczka rowerowa to szansa na zobaczenie tego terenu z innej perspektywy i odwiedzenia większej liczby miejsc, w których kryją się historie i losy jego mieszkańców.

Prowadzenie: Olga Szymańska, Dział Edukacji ŻIH

Miejsce zbiórki: przed budynkiem Żydowskiego Instytutu Historycznego, ul. Tłomackie 3/5

Zapisy: na spacer obowiązują zapisy mailowe pod adresem rezerwacja@jhi.pl W tytule prosimy wpisywać „Spacer 21 sierpnia”. Gwarancją udziału jest otrzymanie maila zwrotnego z potwierdzeniem.
___
Wydarzenia są finansowane przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszu EOG oraz przez budżet krajowy

norweskie_belka_PL_od_11.2021.jpg [117.19 KB]

___
Zainteresowanym polecamy nasze publikacje Żydowskiego Instytutu Historycznego poświęcone gettu warszawskiemu i dostępne w Księgarni na Tłomackiem znajdującej się w siedzibie Instytutu, a także na stronie internetowej.

- „Archiwum ważniejsze niż życie. Losy Żydów polskich w czasie II wojny światowej w dokumentacji konspiracyjnej grupy Oneg Szabat”
- „Policjanci. Wizerunek Żydowskiej Służby Porządkowej w getcie warszawskim”, Katarzyna Person
- „Getto warszawskie”, mapa
- „Miejsce po Wielkiej Synagodze”, Jana Fuchs
- „Dziennik”, Abraham Lewin
- „Pisma z getta warszawskiego”, Rachela Auerbach
- „Przemyśleć Zagładę”, Yehuda Bauer

Dzień: 21.08.2022
Godzina: 11:00
Miejsce: Warszawa