Roślinność tamtego miasta | spacer botaniczny
Zapraszamy na spacer botaniczny towarzyszący wystawie plenerowej „Serce tamtego miasta. Kolekcja Żydowskiego Instytutu Historycznego”, który poprowadzi botanik Adam Kapler.
SERCE MIASTA - strona(3).png

Wydarzenie na Facebooku

Gorąco zapraszamy spacer botaniczny 20 marca w ramach wystawy Serce tamtego miasta. Przejdziemy się Muranowem, szukając wiosny. Spróbujemy odnaleźć jak najwięcej przedstawicieli wiosennej flory, tak pięknie opisanej przez prof. Jakuba Mowszowicza. Poćwiczymy też rozpoznawanie drzew i krzewów w stanie bezlistnym. Zobaczymy, czy buchną już kwieciem magnolie z Placu Dziewcząt z Nowolipek. Będziemy wypatrywać barwnych zwiastunów wiosny: krokusów, szafirków, śnieżyc, a przede wszystkich rozmaitych żonkili od Nowolipek przez ul. Zamenhofa po Świętojerską i Bonifraterską.

 

Udział w spacerze jest bezpłatny.

Data i godzina spaceru: 20 marca 2024 r., 17:00

Oprowadza: Adam Kapler

Miejsce zbiórki: Żydowski Instytut Historyczny

Zapisy mailowe przyjmujemy pod adresem rezerwacja@jhi.pl, w tytule prosimy wpisać „Spacer 20.03".

W mailu prosimy o podanie numeru telefonu, który ułatwi nam kontakt z Państwem w razie nagłej zmiany pogody, która uniemożliwiłaby realizację spaceru.

_____

Po dawnym życiu żydowskim zostały tylko pojedyncze przedmioty, zapiski, pamiątki. Każdy z tych odłamków to osobna historia. Możemy poznawać ją wciąż na nowo dzięki odpowiedniemu przechowywaniu, konserwacji, lecz także digitalizacji poszczególnych obiektów – tworzeniu dostępnych i trwałych kopii cyfrowych – czym na co dzień zajmują się pracownicy ŻIH.  

Wystawa Serce tamtego miasta. Kolekcja Żydowskiego Instytutu Historycznego ma na celu podzielenie się efektami tej pracy i zaprezentowanie zdigitalizowanych zbiorów, które pozostały po ówczesnej żydowskiej społeczności. Fotografie zachowanych artefaktów pokazujemy w przestrzeni miasta, włączając je w jego obecną historię. Każdemu z plakatów towarzyszy zainspirowana obiektem opowieść – dostępna na stronie Instytutu.  

Zachowanie pamięci o ludziach, po których zostały tylko skrawki rzeczywistości, jest misją realizowaną przez Żydowski Instytut Historyczny od ponad 75 lat. To w nim bije serce dawnej żydowskiej Warszawy – serce tamtego miasta. 

Digitalizacja, opracowanie i udostępnianie prezentowanych obiektów były realizowane w ramach programu „Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe”. 

Więcej informacji o wystawie.

_____

Adam Kapler – botanik, ekolog roślin, dziennikarz naukowy i historyk nauk przyrodniczych. Ukończył Wydział Biologii na Uniwersytecie Warszawskim. Przepracował ponad 12 lat w PAN Ogrodzie Botanicznym – Centrum Zachowania Różnorodności Roślin w Warszawie-Powsinie. Pracował w szeregu projektów konserwatorskich oraz dydaktycznych, realizowanych przez PAN Ogród Botaniczny – Centrum Zachowania Różnorodności Biologicznej, finansowanych przez UE i Rzeczpospolitą Polską. Zabezpieczał zasoby genowe rodzimych gatunków ginących i rzadkich. Należy między innymi do Polskiego Towarzystwa Botanicznego, Polskiego Tow. Dendrologicznego i Centrum Ochrony Mokradeł. Pisuje artykuły do czasopism ogrodniczych i naukowych m.in. „Conservation Genetics”, „Agronomy”, „Plant Cell Tissue and Organ Culture”, „Pasieki24” oraz „Szkółkarstwa”. Regularnie współpracuje z fundacjami, parkami narodowymi, muzeami, jak również komercyjnymi firmami ogrodniczymi i łąkarskimi. Konsultuje merytorycznie, niekiedy współtworzy instalacje artystyczne natchnione kryzysem antropocenu m.in.: „Green Card” Gregora Różańskiego, „Ziemię” Martynki Wawrzyniak czy „Unser taglich Brot” Dagny Jakubowskiej. Od 2022 r. zatrudniony w Wydziale ds. Spraw Środowiskowych KZGW PGW Wód Polskich. Obecnie przygotowuje m.in. Czerwoną Księgę Roślin Naczyniowych woj. pomorskiego (gatunki leśne), Czerwoną Listę woj. mazowieckiego, jak również pierwszy w Polsce poradnik nt. pielęgnacji miejskich łąk dla wydawnictwa PlantPress.

_____

Wydarzenie jest finansowane przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszu EOG oraz przez budżet krajowy #EEAGrants #Funduszenorweskie #EOG #EEANorwayGrants

ZDK 2022 B PL.png [45.41 KB]

Dzień: 20.03.2024
Godzina: 17:00
Miejsce: Żydowski Instytut Historyczny