Purimowe oprowadzanie kuratorskie po wystawie »Serce tamtego miasta« z tłumaczeniem na PJM
Zapraszamy na oprowadzanie po wystawie plenerowej „Serce tamtego miasta. Kolekcja Żydowskiego Instytutu Historycznego”, które poprowadzi jej kurator, Krzysztof Czajka-Kalinowski 24 marca 2024 r. Oprowadzanie będzie tłumaczone na Polski Język Migowy.
SERCE MIASTA - strona(12).png

Wydarzenie na Facebooku

W tym roku święto Purim trwa do wieczora 24 marca – przy tej okazji zapraszamy na purimowe oprowadzanie kuratorskie po wystawie plenerowej Serce tamtego miasta. Kolekcja Żydowskiego Instytutu Historycznego.

Spacer rozpocznie się  o godzinie 11:00 w Żydowskim Instytucie Historycznym.

Na oprowadzanie obowiązują zapisy mailowe pod adresem rezerwacja@jhi.pl W tytule prosimy wpisywać „Spacer 24 marca”. Udział w spacerze jest darmowy.

W mailu prosimy o podanie numeru telefonu, który ułatwi nam kontakt w razie nagłej zmiany pogody, która uniemożliwiłaby realizację oprowadzania.

_____

Po dawnym życiu żydowskim zostały tylko pojedyncze przedmioty, zapiski, pamiątki. Każdy z tych odłamków to osobna historia. Możemy poznawać ją wciąż na nowo dzięki odpowiedniemu przechowywaniu, konserwacji, lecz także digitalizacji poszczególnych obiektów – tworzeniu dostępnych i trwałych kopii cyfrowych – czym na co dzień zajmują się pracownicy ŻIH.  

Wystawa Serce tamtego miasta. Kolekcja Żydowskiego Instytutu Historycznego ma na celu podzielenie się efektami tej pracy i zaprezentowanie zdigitalizowanych zbiorów, które pozostały po ówczesnej żydowskiej społeczności. Fotografie zachowanych artefaktów pokazujemy w przestrzeni miasta, włączając je w jego obecną historię. Każdemu z plakatów towarzyszy zainspirowana obiektem opowieść – dostępna na stronie Instytutu.  

Zachowanie pamięci o ludziach, po których zostały tylko skrawki rzeczywistości, jest misją realizowaną przez Żydowski Instytut Historyczny od ponad 75 lat. To w nim bije serce dawnej żydowskiej Warszawy – serce tamtego miasta. 

Digitalizacja, opracowanie i udostępnianie prezentowanych obiektów były realizowane w ramach programu „Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe”. 

Więcej informacji o wystawie.

_____

Krzysztof Czajka-Kalinowski – kierownik Działu IT i Digitalizacji w Żydowskim Instytucie Historycznym. Ekspert w zakresie humanistyki cyfrowej oraz edukator z zakresu digitalizacji, udostępniania i zarządzania zbiorami cyfrowymi.

_____

Wydarzenie jest finansowane przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszu EOG oraz przez budżet krajowy #EEAGrants #Funduszenorweskie #EOG #EEANorwayGrants

ZDK 2022 B PL.png [45.41 KB]

Dzień: 24.03.2024
Godzina: 11:00
Miejsce: Żydowski Instytut Historyczny