Przemiany własnościowe na Tłomackiem w latach 1784-1905 | seminarium online
Zapraszamy na seminarium online Pracowni Społeczności Wielkomiejskich, które poprowadzi dr Paweł Fijałkowski. Początek wydarzenia 1 lutego o 11:00.
1.02.2022_event.jpg

Zobacz wydarzenie na Facebooku

Link do rejestracji: https://jhi.clickmeeting.com/seminarium_fijalkowski/register

 

Utworzona w 1749 r. jurydyka Tłomackie była początkowo własnością Eustachego Potockiego. Jednakże jego spadkobiercy od lat 70. XVIII w. sprzedawali położone w jej obrębie parcele. Najważniejszym z nabywców był pochodzący z Poznania bankier Karol Schultz, który wywarł decydujący wpływ na rozplanowanie i rozwój Tłomackiego, choć na skutek bankructwa w 1793 r. utracił swe nieruchomości. Wśród właścicieli położonych na Tłomackiem domów i placów byli ludzie o różnej pozycji społecznej, przynależności etnicznej i wyznaniowej, co odzwierciedlało zróżnicowanie ogółu mieszkańców Warszawy. Przez długi czas było wśród nich bardzo niewielu Żydów, co zmieniło się dopiero u schyłku XIX w.

__

 

Zachęcamy do subskrypcji naszego kanału na youtube: https://www.youtube.com/user/JewHistInst

Zapraszamy do zapisania się do newsletteru ŻIH: https://www.jhi.pl/

__

 

Podejmując decyzję o dołączeniu do niniejszego wydarzenia online oraz uczestnicząc w nim zgadza się Pani / Pan na przetwarzanie danych osobowych, opisanych w informacji o przetwarzaniu danych osobowych dostępnej na stronie: https://www.jhi.pl/nauka/seminaria-naukowe Administratorem Pani / Pana danych jest Żydowski Instytut Historyczny im. E. Ringelbluma.

Dzień: 01.02.2022
Godzina: 11:00
Miejsce: online