Pożegnanie z wystawą »Niewielkie resztki z Solnej«. Ostatnie oprowadzanie kuratorskie
Zapraszamy na ostatnie oprowadzanie kuratorskie po wystawie czasowej „Niewielkie resztki z Solnej. Izaak Celnikier wobec doświadczenia Zagłady”.
Celnikier - wydarzenie fb(10).png

Wydarzenie na Facebooku

Od listopada 2023 r. na wystawie „Niewielkie resztki z Solnej. Izaak Celnikier wobec doświadczenia Zagłady” prezentujemy kolekcję dzieł Izaaka Celnikiera – grafiki, obrazy, szkice i plakaty, a także pokazywane po raz pierwszy ilustracje do jidyszowych wierszy i opowiadań. Wystawa będzie z nami jeszcze tylko do 16 czerwca, a tydzień przed jej zakończeniem odbędzie się pożegnanie z wystawą – ostatnie oprowadzanie kuratorskie z Zuzanną Benesz-Goldfinger, która Izaakowi Celnikierowi i jego twórczości poświęciła kilka lat ciężkiej i owocnej pracy i jak nikt inny potrafi o nich opowiadać.

 

Udział w oprowadzaniu jest bezpłatny.

Data i godzina: 9 czerwca 2024 r., 11:00

Zapisy mailowe przyjmujemy pod adresem rezerwacja@jhi.pl, w tytule prosimy wpisać „Oprowadzanie 9.06".

 

_____

„Niewielkie resztki z Solnej" to wystawa poświęcona powojennej, młodzieńczej twórczości Izaaka Celnikiera, wielkiego artysty żydowskiego ocalałego z Zagłady. Po raz pierwszy na wystawie będzie można zobaczyć prace, które powstały zaraz po wojnie – rysunkowe ilustracje do opowiadań Awroma Rejzena i wierszy Dawida Sfarda. Wśród pokazanych na wystawie prac widać inspiracje i nawiązania do dzieł mistrzów Celnikiera: Leonarda da Vinci, Rembrandra, van Gogha, a przede wszystkim Pabla Picassa i Francisca Goi.

Izaak Celnikier urodził się w Warszawie w 1923 roku, w dzieciństwie przebywał w Domu Sierot Janusza Korczaka. W chwili wybuchu wojny wyjechał z rodziną do Białegostoku, od 1941 roku przebywał w tamtejszym getcie. Po likwidacji getta białostockiego Izaak Celnikier przeszedł kolejno przez niemieckie obozy w Stutthof, Auschwitz, Flossenbürgu i Dachau. Po wojnie studiował malarstwo monumentalne, a w 1957 roku wyjechał na stypendium do Paryża, gdzie mieszkał i tworzył do końca życia. Zmarł w 2011 roku. 

Niedługo przed wyjazdem do Francji Celnikier nawiązał współpracę z wydawnictwem „Idisz Buch”. Stworzył ilustracje do jidyszowych publikacji: Ojsgewełte werk (Dzieł wybranych) Abrahama Rejzena i Lider (Wierszy) Dawida Sfarda – publikacji jak dotąd nietłumaczonych na język polski. Ilustracje, których Celnikier nigdy w ostatecznej publikacji nie widział, ponieważ zostały wydane po jego wyjeździe z Polski, zawierają zakodowane treści odnoszące widza do biografii artysty. Rysunki tworzą tym samym równoległą narrację względem tekstu, który ilustrują. W swoim dziele Celnikier projektował osobiste doświadczenie Zagłady na historie Rejzena pochodzące z czasów wcześniejszych, niektóre zaś opowiadania interpretował jako prefigurację Zagłady i dawał temu wyraz w tworzonych ilustracjach. 

Wystawa jest próbą odczytania biografii Celnikiera w ilustracjach do jidyszowych opowiadań i wierszy. Ukazujemy, w jaki sposób te tworzone przed wyjazdem z Polski rysunki można odczytywać jako szkice do wielkoformatowych obrazów tworzonych już we Francji, a odwołujących się do jednego pierwowzoru – obrazów z getta utrwalonych w pamięci artysty. 

 

Program wydarzeń towarzyszących

Na wszystkie wydarzenia towarzyszące wystawie wstęp wolny.

Godziny otwarcia

Bilety online na wystawę

W poniedziałki wstęp na wystawę „Niewielkie resztki z Solnej. Izaak Celnikier wobec doświadczenia Zagłady" jest darmowy.

Katalog wystawy

Dzień: 09.06.2024
Godzina: 11:00
Miejsce: Żydowski Instytut Historyczny