Pomniki oporu | Oprowadzanie kuratorskie
Zapraszamy na oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Pomniki oporu. Sztuka wobec powstania w getcie warszawskim (1943-1956)”, które poprowadzi współkurator wystawy Michał Krasicki. Wydarzenie odbędzie się w niedzielę 10 września 2023 roku o godzinie 11:00.
Pomniki wydarzenia(17).png

Wydarzenie na Facebooku

Oprowadzanie jest darmowe.
Na oprowadzanie będzie można zapisać się od 27 sierpnia mailowo pod adresem rezerwacja@jhi.pl (w tytule prosimy wpisać „Oprowadzanie 10.09").
____

Pomniki oporu to największa i jak dotąd najbardziej zróżnicowana prezentacja sztuki o powstaniu w getcie warszawskim rozpięta między wojną a początkami odwilży (1943–1956). Wybrane przez kuratorów rzeźby, pomniki, plakaty, grafiki i zdjęcia przybliżają nie tylko wielowymiarowość tematu oraz jego ogromne znaczenie towarzyszące całym pokoleniom, ale także trudności i emocje bliskie ich twórcom.

Na wystawie prezentowany jest obszerny wybór prac plastycznych, również tych do tej pory nieznanych, między innymi wielkoformatowe socrealistyczne obrazy olejne, projekty plakatów rocznicowych z lat 1945-1948, a także rysunki, fotografie, rzeźby i dzieła metaloplastyczne z epoki. Zgromadzone na ekspozycji prace pochodzą w przeważającej mierze z unikatowych zbiorów ŻIH‑u. Ich wybór poprzedziła szczegółowa kwerenda przeprowadzona przez kuratorów. Wśród artystów, których prace będzie można zobaczyć warto wymienić m.in Tadeusza Kulisiewicza, Natana Rapoporta, Alinę Szapocznikow, Henryka Hechtkopfa, Tadeusza Gronowskiego, Ignacego Witza czy Bronisława Linke.

Więcej informacji o wystawie

Program wydarzeń towarzyszących

____

Program wydarzeń towarzyszących jest finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszu EOG oraz przed budżet krajowy #EEAGrants #Funduszenorweskie #EOG #EEANorwayGrants

 

ZDK 2022 B PL.png [45.41 KB]

 

Dzień: 10.09.2023
Godzina: 11:00
Miejsce: Żydowski Instytut Historyczny