Pomniki oporu | Oprowadzanie kuratorskie
Zapraszamy na oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Pomniki oporu. Sztuka wobec powstania w getcie warszawskim (1943-1956)”.
Pomniki wydarzenia-2.jpg

Wydarzenie na Facebooku

Przewodniczką będzie współkuratorka wystawy Marta Kapełuś, która poświęciła lata pracy na opracowanie kolekcji plakatów zgłaszanych na konkursy z okazji czwartej i piątej rocznicy powstania w getcie warszawskim. Dzięki jej badaniom udało się ustalić wielu nieznanych dotąd autorów prac, wśród których można wymienić takie nazwiska jak Andrzej Wajda, Eryk Lipiński czy Judyta Sobel.

_____

Pomniki oporu to największa i jak dotąd najbardziej zróżnicowana prezentacja sztuki o powstaniu w getcie warszawskim rozpięta między wojną a początkami odwilży (1943–1956). Wybrane przez kuratorów rzeźby, pomniki, plakaty, grafiki i zdjęcia przybliżają nie tylko wielowymiarowość tematu oraz jego ogromne znaczenie towarzyszące całym pokoleniom, ale także trudności i emocje bliskie ich twórcom.

Na wystawie prezentowany jest obszerny wybór prac plastycznych, również tych do tej pory nieznanych, między innymi wielkoformatowe socrealistyczne obrazy olejne, projekty plakatów rocznicowych z lat 1945-1948, a także rysunki, fotografie, rzeźby i dzieła metaloplastyczne z epoki. Zgromadzone na ekspozycji prace pochodzą w przeważającej mierze z unikatowych zbiorów ŻIH‑u. Ich wybór poprzedziła szczegółowa kwerenda przeprowadzona przez kuratorów. Wśród artystów, których prace będzie można zobaczyć warto wymienić m.in Tadeusza Kulisiewicza, Natana Rapoporta, Alinę Szapocznikow, Henryka Hechtkopfa, Tadeusza Gronowskiego, Ignacego Witza czy Bronisława Linke.

Więcej informacji o wystawie

Program wydarzeń towarzyszących

Oprowadzanie jest darmowe.
Na oprowadzanie będzie można zapisać się od 13 sierpnia mailowo pod adresem rezerwacja@jhi.pl (w tytule prosimy wpisać „Oprowadzanie 27.08").

_____

Program wydarzeń towarzyszących jest finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszu EOG oraz przed budżet krajowy #EEAGrants #Funduszenorweskie #EOG #EEANorwayGrants

 

ZDK 2022 B PL.png [45.41 KB]

Dzień: 27.08.2023
Godzina: 11:00
Miejsce: Żydowski Instytut Historyczny